/ БГНЕС, архив
От 129 занаята в България  през 2011 година, днес са останали само 57. Това заяви пред „Дарик” предстедателят на Националната занаятчийска камара Иван Влаев. Той обясни, че след промени в Закона за занаятите цели гилдии и сектори от занаятчийството са отпаднали.

По повод празника на занаятите, който се отбелязва на Петровден, в центъра на София започва четиридневен фестивал с демонстрации на открито на разнообразни български занаяти.

Показват стари занаяти и обичаи в Мелник


Заради направените през 2011 година промени в Закона за занаятите над 60 майсторски професии вече не се считат за занаяти. Списък към закона определя кое е занаят и кое не. Това води до отпадането на цели гилдии от занаятчийството, а майсторите срещат трудности в своята дейност,  обясни Иван Влаев.

"Има интерес. Лошото е, че законът е в такова състояние, че се дезорганизира цялата структура. След промените в Закона за занаятите от 129 занаята, останаха 57.", обясни Влаев.

Председателят на Занаятчийската камара е убеден, че традиционните български занаяти могат да привлекат туристи  у нас."Всяка една самобитност е интересна и в този глобален свят единственият начин за защита на национална идентичност точно чрез тези занаяти, които са останали и които съществуват в днешно време.", допълни той.

Въпреки трудностите, занаятчии от цялата страна се събират на фестивал в София, в рамките на който ще покажат майсторските си умения. На площад "Княз Александър I Батенберг" столичани и гостите на града ще могат да видят техники за изработване на различни предмети. Посетителите и техните деца ще имат възможност  да изработят нещо с помощта на майстор.

Читалище учи младежи на занаяти отпреди век

"Бижутерство ще има, керамика - традиционна и съвременна, шапкарство, ножарство, изделия от кожа, плетива, текстил. Тези хора, които го правят бих ги нарекъл герои.", поясни Влаев.

Фестивалът на занаятите започва на Петровден и ще продължи до 2 юли. Работилниците ще са отворени от 9 сутринта до 8 часа вечерта.