Скандалите с военни имоти отиват във ВКП
Скандалите с военни имоти отиват във ВКП / netinfo

Цялата информация от одита на Сметната палата по управление на военното имущество от 1997 до 2005 година, както и резултатите от проверките по скандалните разпоредителни сделки с военни имоти да се предадат на Върховната касационна прокуратура. Сметната палата да извърши одит и за времето след 2005 година. Тези решения взе парламентарната комисия по антикорупция, след като час и половина обсъждаше скандалите с военни имоти. В заседанието участва заместник министърът на отбраната Спас Панчев, който посочи, че от 2002 г до първата половина на тази година са сключени 340 договора за продажба на военна собственост, като общият приход е почти 114 млн. лв.

От представената от заместник министър Панчев справка става ясно, че от началото на т. г са продадени 23 военни имота за близо 13 млн. лв. През м.г са продадени 78 имота за над 47 млн. лв, а най-много имоти 82 са продадени през 2005 г за 43 млн. лв. За периода от 2004 г до днес пък са извършени 87 замени, като са придобити 382 апартамента, от които 376 са военна собственост вече, а за останалите се оправя документацията. 101 от апартаментите са заети, 275 са свободни, уточни заместник министъра. „Комисията по жилищата трябва да вземе решение и да настани хора там. Комисията по заменките приема само годни за живеене жилища”, уточни той.

Относно придобилите скандална известност сделки с военни имоти зам. министър Панчев каза, че има пропуски на службите, които са реализирали сделките и резултатите са предадени във Военно окръжна прокуратура и на финансовият контрол. Според Спас Панчев до 2005 г критериите са извършване на сделки са били занижени.Спор защо един от докладите на Сметната палата е бил засекретен възникна между депутатите от ДСБ в комисията и председателя на палатата Валери Димитров. Според Атанас Атанасов и Асен Агов няма основания за това, тъй като в документа имало само констатации, а не факти. Димитров отвърна, че екипът одитори е използвал данни от предни доклади, които били засекретени и затова и въпросният бил с гриф секретно.

Председателят на комисията Бойко Великов подчерта, че докладът е достъпен за всеки народен представител. В хода на дискусията се реши да бъде предложено на премиерът сформиране на междуведомствена работна група за промяна на Закона за държавната собственост с цел ограничаване на разпоредителните сделки – продажби, замени и апорт на на държавни имоти.