Представители на охранителния бранш обвиниха МВР в нелоялна конкуренция
Представители на охранителния бранш обвиниха МВР в нелоялна конкуренция / снимка: DarikNews.bg, архив
Охранителният бранш обвини МВР в нелоялна конкуренция
63790
Охранителният бранш обвини МВР в нелоялна конкуренция
  • Охранителният бранш обвини МВР в нелоялна конкуренция

МВР да спре да извършва стопанска дейност. Срещу това искане се обединиха представители на Националната асоциация на фирмите, охраняващи с технически средства, които представиха нова система за оценка на компетенциите на заетите в охранителния бранш.

Те настояват функциите по лицензиране и контрол на частната охранителна дейност да се прехвърлят от вътрешното ведомство към друга институция, тъй като в момента са поставени в положение на нелоялна конкуренция.

Според Закона за МВР силовото ведомство има право да извършва стопанска дейност, аналогична на услугите, които предлагат частните охранителни фирми. Парадоксът идва от там, че именно МВР контролира дейността на бранша.

Оказва се, че ежемесечно частните фирмите са задължени да предоставят на контролиращия си орган и най-голям конкурент в лицето на МВР чисто търговска информация.

„Бихме искали да се отмени правото на МВР да извършва охрана като стопанска дейност или функциите по лицензиране и контрол на частната охранителна дейност да се прехвърлят на друга институция. Към момента МВР е органът, който лицензира, МВР е органът, който ни контролира, МВР е органът, който извършва същата като нас дейност: охрана на мероприятия и охрана с технически средства. Това е абсолютно нелоялна конкуренция. Никъде в Европа няма такава практика МВР да извършва такъв вид дейност", заяви Татяна Иванова от Националната асоциация на фирмите, охраняващи с технически средства.

Иванова обясни, че в България над 100 000 души работят в сферата на охранителната дейност, което надвишава общия броя на служителите на МВР и Министерство на отбраната. Средната заплата на частните охранители обаче не надвишава 400 лева за разлика от тази на държавните служители в сектор „Сигурност", които получават средно по 900 лева. От стопанската камара са изработени нови професионални стандарти за работещите в частните охранителни фирми, чрез които целят да се гарантира по-високото качество на услугата.