Със 159 гласа "за“, 7 – "против“("Морал, единство, чест") и без "въздържал се“, парламентът реши да бъде прекратена процедурата за избор на председател, заместник-председател, секретар и членове на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия и да започне нова процедура за избор. Вносител е Маноил Манев от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, който е и председател на вътрешната комисия.
Решението за приемане на процедурните правила по избора беше гласувано на 19 февруари т.г.
Депутатите одобриха процедурните правила за избор на Комисията по досиетата
Манев обясни, че мотивите са свързани с това, че Комисията е особен орган и изисква по закон съотношението между членовете ѝ да не дава мнозинство на дадена партия. Затова се налага процедурата да бъде прекратена и да започне отначало.
Според правилника за дейността ѝ, комисията е от девет членове, включително председател, заместник-председател и секретар.
В определения срок за номинации първата политическа сила беше предложила Константин Пенчев, Мартин Иванов, Пламен Костов, Севдалина Минкова, Свилен Александров и Георги Костов. Пенчев е и претендент за председателското място.
"Продължаваме промяната-Демократична България“ са издигнали Габриела Килфанова.
От "БСП-Обединена левица“ предлагат Галин Господинов.
Кандидатът на "Демокрация, права и свободи“-ДПС е Гюрсел Салим.
"Има такъв народ“ са номинирали Валери Кацунов.