Омбудсманът Диана Ковачева се обърна към служебния министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов с настояване по компетентност да бъдат извършени проверки на пазарите за спекула при цените на твърдите горива – дърва за огрев, пелети и въглища за битови нужди, съобщиха от пресцентъра на обществения защитник.

Поводът са десетките жалби и сигнали на граждани, които продължават да постъпват в институцията на омбудсмана заради безпрецедентното увеличение в сектора и недостиг на отделни твърди горива за битови нужди в различните райони на страната, пише в съобщението.

Като посочва, че е информирана за намеренията на министъра на икономиката и индустрията, обявени през февруари т.г., за мерки срещу „спекулата“ с дърва за огрев и за ограничаване на веригите от прекупвачи и посредници, които допълнително повишават цените на твърдите горива, Ковачева отбелязва с притеснение, че впоследствие обществото не е информирано за предприетите действия и получените резултати.

Разкриха незаконен обект за производство и търговия с пелети в Плевенско

Диана Ковачева подчертава, че неблагоприятните тенденции се наблюдават от средата на м. г., проблемът се задълбочава през есенно-зимния сезон 2021-2022 г., а през летните месеци на т.г. и до момента цените ескалират до непосилни за крайните потребители стойности.

Омбудсманът настоява пред служебния министър при проверките да бъде установено дали търговците предоставят документи за продажба c необходимата информация на клиентите при предлагането на дърва за огрев, пелети и въглища.

Ковачева подчертава, че е от съществено значение обозначаването на вида на предлаганите твърди горива, поставянето на ценоразписи в обектите за търговия на дребно и предоставянето на цялата необходима информация за крайните цени, включващи стоката и допълнителните услуги с цел недопускане на възможности за заблуда.

Омбудсманът пита КЗК има ли картел при продажбата на дърва, пелети и въглища

Омбудсманът изразява убеденост, че своевременното предприемане на предвидените в действащата нормативна уредба мерки ще доведе до нормализация на пазара на твърди горива и до образуването на по-поносими цени за крайните потребители.

На 23 септември т.г. омбудсманът Диана Ковачева сезира Комисията за защита на конкуренцията за направата на секторен анализ, с който да се проучи конкурентната среда на пазарите на производство и реализация на твърди горива, както и на причините, довели до повишение на цените на дребно.

На 27 септември КЗК публикува позиция, в която информира, че провежда мониторинг на пазара на твърдите горива, отчитайки всички външни и вътрешни фактори, оказващи влияние върху пазара у нас. В позицията обаче се посочва, че КЗК няма правомощията за ценово регулиране, нито за разследване на „спекула“.
БТА