/ БГНЕС

Гроб, покрит с масивни дялани камъни, свързани с железни скоби, разкри екипът на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) при спасителни разкопки в Западния некропол на Хераклея Синтика. Това съобщиха археолозите от Archaeologia Bulgarica в ранния следобед днес, като първоначалните им предположения бяха, че е от I-II век и че има иманярски опити за проникване още през Античността.

Работата на специалистите продължи през целия ден. По-късно те съобщиха, че опасенията им не са били безпочвени - гробът се оказа ограбен, а археолозите намериха само малко парченце от керамичен съд и няколко дребни обгорели костици. Урната и даровете са били откраднати от иманяри още през Античността.

„За съжаление се оказах прав. Още като видях следите от разбиване с лост предположих, че ще намерим гроба празен. Солидната конструкция подсказва, че е бил на имотен човек и иманярите очевидно са били наясно с това“, коментира ръководителят на спасителните разкопки проф. д-р Вагалински.

"Пожелаваме повече късмет на екипа от понеделник нататък и обещаваме да следим за вас какво се случва през целия период на спасителните разкопки край с. Рупите, Петричко", допълни той.

От началото на април екипът на професора извършва спасителни разкопки в античния град Хераклея Синтика. Те се налагат заради инвестиционно намерение на "Булгартрансгаз".

За БТА професорът уточни, че всички погребения в участъка, в който работят, са нарушени от древните иманяри.

"Очевидно, древните са знаели къде да тършуват. Даже са знаели в коя част на гроба са по-ценните предмети, защото част от погребенията и гробовете, които проучихме, са само частично нарушени", разказа още професорът, който уточни, че керамичните съдове не са докоснати.

"Откритият гроб е добра новина. Некрополите попълват знанията ни за погребалния обред на хераклейци през римската императорска епоха, когато градът цъфти. Изглеждаше много обещаващ, защото когато го проучвахме, видяхме, че има запазена плоча. Той е най-стабилният от тези, които досега сме намерили. Древните грабители не са си направили труда да местят тази тежка плоча. Просто са я разбили с лостове, за да тършуват с ръце, доколкото могат", разказа още професор Вагалински.

В края на април плетена верижка и метални халки бяха открити от екипа на проф. Вагалински при разкопки в Хераклея Синтика. Това каза тогава археологът и уточни, че находките са били премесени с изгорели кости в една от урните, намерени в Западния некропол на античния град. 

"От погребенията с кремация имаме любопитни, интересни находки. Намерихме глинени лампи с хубави изображения на Херакъл, който се бори с Лернейската хидра. Това е известен мит за втория му подвиг, извършен по поръка на Евристей. На една от лампите имаме изобразено орле с разперени криле. Това са римски лампи от I-II век", разказа още проф. Вагалински.

Досега археолозите са се натъкнали на около 13 кремации и 4 погребения с трупополагане, всички от периода около новата ера докъм II век. Сред предметите, оставени в гробовете, има бронзови пинсети (сравнително необичайно), глинени балсамарии и лампи, някои с разпознаваеми сюжети.