/ ThinkStock/Getty Images
Семейство плати хляба на цяло село. Това се случило в Господинци, Гоцеделчевско. Една сутрин с отиването в местния магазин хората с изненада научили, че в този ден хлябът е безплатен. Жестът е на Невсе и Ибрахим Караилиеви. Тя е шивачка, той работи в цех за бутилиране на вода. Скромно семейство с не високи доходи и това прави постъпката им изключително ценна, обясни кметът на селото Ахмед Ходжов.
 
Невсе и Ибрахим Караилиеви искали да платят хляба, без никой да разбере, че те са го направили, но в малките населени места такава тайна трудно може да бъде запазена.
 
Идеята е на съпруга, споделил я с жена си, която го подкрепила. Казали на продавачката в този ден да раздава хляба, без да взима пари, а вечерта го платили. Не желаят медийни изяви.
 
„Бях си казал, че ако ми се случи една работа, ще раздам хляб на селото, без никой да знае. Чаках да ми се случи това и щом ми се случи, веднага казах, че искам да раздам на селото“, каза Ибрахим.
 
Изненадата е голяма, а благодарността на жителите – огромна, разказа кметът на селото Ахмед Ходжов:
 
„Хората са възхитени от жеста на тези изключително млади и обикновени, скромни хора“.
 
По думите на кмета, 520 души живеят в Господинци, като 93% от тях са мюсюлмани. Там, където населението е смесено, толерантността е най-силна, категоричен е Ахмед Ходжов.
 
Като пример за това дава изграждането на местната църква с общите усилия на всички и честването на храмовия празник Петдесетница и от християните, и от мюсюлманите.
 
„Този храм стана, благодарение на съвместния труд на единия и на другия етнос. Вече две години се случва празникът на храма - Петдесетница по време на задължителните рамазански пости. Самите християни изнесоха концертната част от празника в събота вечерта, за да могат хората, които държат задължително да се нахранят и да бъдат част от всенародните веселия. Толерантното отношение между етносите винаги го е имало и ще го има в регионите, където живее смесено население“, допълни Ахмед Ходжов