Лекарският съюз предлага да се повишат стойностите на някои медицински дейности, заплащани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това съобщиха от Българския лекарски съюз (БЛС) след започналите днес преговори с НЗОК по анекс към Националния рамков договор 2023-2025 година.
На база отчетената миналогодишна дейност в първичната извънболнична медицинска помощ, в специализираната извънболнична помощ, медико-диагностичните дейности и гласуваното от Народното събрание увеличение на бюджетите за тях, според БЛС има достатъчно финансови възможности за правене на политики и повишение на цени в тези направления. Предложението за ръст на стойностите не е еднакво за всички дейности, а е базирано на определени политики, които БЛС ще настоява да бъдат следвани, се посочва в съобщението.
Увеличение на стойностите с по-голям от средния процент за капитация и медицински дейности при децата, повишаване на стойностите за наблюдението на полиморбидните пациенти (т.нар. диспансеризация), повишаване на стойностите във физиотерапията, в образната диагностика и при изследванията в областта на микробиология и патоанатомия, предлагат от съсловната организация. Предложенията на БЛС са съобразени изцяло с възможността да бъдат осигурени тези средства на базата на необходимите количества и обеми спрямо изпълнението на бюджета от миналата година.
От БЛС изразяват притеснението си по отношение на болничната помощ, тъй като отчитат нарастващата инфлация, увеличаващия се натиск от страна на медицинския персонал за повишаване на заплатите, неизплатената от страна на НЗОК надлимитна дейност в размер на 146 млн. лв. и гласувания бюджет, който номинално е увеличен спрямо 2024 г., но реално е равен и дори по-нисък от касовото изпълнение. Започвайки преговорите, НЗОК и БЛС не разполагат с реален финансов ресурс за осъществяване на политики, увеличаване на цени и включване на нови дейности, добавиха от съсловната организация. Според БЛС има опасност и е налице притеснение дали изобщо ще бъде изплатена в пълния ѝ размер оказаната болнична медицинска помощ за 2025 година. Минималното условие, за което БЛС ще настоява, е на болниците да бъде гарантирано заплащането на извършената дейност през 2025 година. В разговори със заинтересованите страни от БЛС ще търсят варианти и възможности и за повишаване на стойностите на медицинските дейности в болничната помощ.
На 19 март депутатите приеха на второ четене бюджета на НЗОК за 2025 г., в който са предвидени 9 474 000 000 лв. приходи и трансфери, което е с 16% ръст спрямо бюджета за миналата година. Предвидените средства за здравноосигурителни плащания са 8 873 000 000 лв., което представлява увеличение с 1 242 000 000 лева.