Европа повече не може да си позволи да бъде разединена, да няма пътища, които да свързват съседните държави, да няма енергийна свързаност, като по този начин да се оказва зависима от външни фактори. Това заяви премиерът акад. Николай Денков на пресконференция в „Евксиноград“, където бе домакин на ключова тристранна среща между България, Румъния и Гърция. В нея участваха колегите му съответно Марчел Чолаку и Кириакос Мицотакис.
„Основните теми, които обсъдихме, са свързани с развитието на Югоизточния европейски регион, както по отношение на транспортната свързаност, така и по отношение на енергийната и дигиталната свързаност. Всички тези проблеми днес имат изключително важен надрегионален аспект, свързан с това, които се случва в Украйна и което от два дни виждаме да се случва с Израел“, отбеляза Денков.
„Всички ние трябва да бъдем заедно във всеки един смисъл на тази дума - и като политическа позиция, и като общи ценности, които трябва да отразяваме всеки един ден в работата си, както и като развитие на нашата свързаност, от която зависи нашето бъдеще. Разговорите преминава в топла и сърдечна атмосфера, с много прагматичен подход, което показва, че ние искаме да бъдем заедно в усилията, които да превърнат региона ни в такъв, който да заеме своето място и да бъде водещ в европейското семейство. Да бъде пример за другите страни, не само от Европейския съюз“, каза още примерът след разговорите.
Взаимосвързаността ще доведе до по-добри услуги и по-добри цени за гражданите. Ще доведе и до реконструкцията на Украйна. Искам да подчертая необходимостта да се изгради нов мост над река Дунав при Русе-Гюргево, но също така да се увеличи капацитета за плаване по Дунав. Това заяви премиерът на Румъния Марчел Чолаку.
Румъния изпълнява всички технически изисквания за Шенген. Усилията, които полага България, се признават от Европейската комисия. Не трябва да слагаме интересите на вътрешната политика пред интересите на Европа и то в момент, когато солидарността е много важна. Убеден съм, че заедно ще намерим правилния подход, така че да не бъдем двете държави държани в ъгъла съвсем необосновано. Шенген е право на България и на Румъния, заяви премиерът Чолаку.
Той бе категоричен, че Черно море е от стратегическо значение за евроатлантическата сигурност.
Имаме морален дълг да помогнем на Молдова, която е най-уязвимата страна след Украйна в този момент, добави той и посочи: Подчертаваме стратегическото значение на Черно море. Трябва да намерим обща стратегия в рамките на НАТО, за да можем да избегнем в бъдеще атаки от Русия.
Атина, София и Букурещ посрещат всички актуални теми с общи позиции, заяви министър-председателят на Гърция Кириакос Мицотакис.
Срещата ни е помрачена от терористичното нападение срещу Държавата Израел, отбеляза Мицотакис и допълни, че цяла Европа и целият цивилизован свят осъждат ужасяващите картини, които идват от този регион.
Признаваме правото на Държавата Израел да се защитава, заяви още гръцкият премиер на съвместната пресконференция с колегите си от България и Румъния – акад. Николай Денков и Марчел Чолаку, и представителите на Европейската комисия – заместник-председателят Маргаритис Схинас и комисарят по транспорта Адина Вълян.
Мицотакис каза, че на срещата са били подчертани отличните отношения между страните и желанието им за задълбочаване на сътрудничеството.
С подкрепата на Европейския съюз нашите държави дават пример за сътрудничество в полза на всички народи в нашия регион, посочи още гръцкият премиер.
Необходимо е сътрудничество за подобряване на инфраструктурата, защото транспортът е гръбнакът на всяка икономика. Това заяви еврокомисарят по транспорт Адина Вълян, която взе участие в провелата се в „Евксиноград“ тристранна среща.
„Тук сме, за да помогнем на целия регион да развие тази инфраструктура. Европейският съюз има така възможност“, отбеляза еврокомисарят.
Тя подчерта, че трябва да се развива коридор, който да свързва Балтийско, Черно и Егейско море. Според Вълян развитието на инфраструктурата задълбочава сътрудничеството в региона. Еврокомисарят допълни, че столиците на трите държави- Атина – София – Букурещ, трябва да бъдат свързани и с високоскоростна железопътна линия.
На форума присъстваха още заместник-председателят на Европейската комисия (ЕК) Маргаритис Схинас и еврокомисарят по транспорт Адина Вълян. Участва също и министърът на енергетиката на Молдова Виктор Парликов. В състава на българската делегация, пък, се включи още вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел, която председателства една от работните срещи на тема „Външни работи, политика за сигурност и бъдещи перспективи на Тристранния формат“. Участваха още министърът на финансите Асен Василев, на транспорта Георги Гвоздейков, на енергетиката Румен Радев, на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков, както и на околната среда и водите Юлиан Попов.