През последните дни се появиха различни твърдения със съмнителна достоверност, а именно, че спестяванията ще имат „срок на годност“, че ако до шест месеца след получаване на заплатата си не сме я изхарчили, тя ще изчезва от сметката, както и, че Брюксел ще взима сумата и ще я инвестира в определени проекти на военната индустрия. Това предизвика вълна от бурни реакции в социалните мрежи, различни коментари и спекулации.

Всичко започна, след като евродепутатката от „Възраждане“ Рада Лайкова заяви пред журналиста Мартин Карбовски, че от „Брюксел ще наложат срок на годност“ на спестяванията и ако човек не ги изхарчи до 6 месеца, те „изчезват“ и ще “взимат” насила парите от пенсионни и инвестиционни фондове и ще ги „вкарват“ във „военната“ промишленост.

Темата пред NOVA коментира журналистът от Factcheck.bg Иван Радев.

Какво показва проверка на твърдението, че Брюксел иска да има достъп до спестяванията на гражданите?

⇒ ЕС не предвижда да има достъп до спестяванията на хората, а да ги насърчи да ги инвестират доброволно в европейските финансови пазари;

⇒ Спестяванията и банковите депозити са частна собственост, а тя е неприкосновена според Конституцията;

Твърденията, че ЕС ще изземе спестяванията на гражданите чрез плана за превъоръжаване на Европа или чрез въвеждането на цифрово евро, не отговарят на истината.

Твърденията най-вероятно са провокирани от публикация на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в X. На 10 март Фон дер Лайен пише: „Европа разполага с всичко необходимо, за да поеме водеща роля в тази надпревара. Този месец Европейската комисия ще разкрие Съюза за спестявания и инвестиции. Ще превърнем личните спестявания в много необходима инвестиция“.

 

 

Все пак, обаче, тук трябва да се направи едно важно уточнение - Фон дер Лайен говори за новата стратегия на комисията за Съюз на спестяванията и инвестициите. Целта на този съюз е да се създадат повече стимули за гражданите, за да инвестират средства във важни за Европа области, като околна среда, дигитално развитие или отбрана вместо да ги държат във влогове. В момента около 10 трилиона евро от спестяванията на гражданите се държат под формата на банкови депозити. Те са сигурни и леснодостъпни, но обикновено генерират по-ниска доходност, отколкото инвестициите на капиталовите пазари, затова се търси възможност за разгръщане на потенциала на този капитал, който да донесе по-висока възвръщаемост за гражданите. 

"Не е вярно, че ЕС иска да вземе спестяванията на гражданите, за да ги вложи във военната индустрия. Съюзът не предвижда да има достъп до спестяванията на хората, а да ги насърчи да ги инвестират доброволно в европейските финансови пазари. Спестяванията и банковите депозити се считат за частна собственост, а тя е неприкосновена според Конституцията. Твърденията, че ЕС ще изземе спестяванията на гражданите чрез плана за превъоражаване на Европа или чрез въвеждането на цифрово евро, не отговарят на истината", допълват от Factcheck.bg. 

„Никой, никога, при никакви обстоятелства не е обсъждал срок на годност на спестяванията. Всеки може да държи колкото пари има в банка, за колкото дълго желае. И благодарение на Европейския съюз, всички суми до 100 000 евро са гарантирани срещу фалит на банката“. Това написа на профила си във Facebook евродепутатът Радан Кънев в пост, озаглавен: „Как изглежда антиевропейската пропаганда“.  

„Въпреки абсурдността на тези твърдения, се чувствам длъжен да ги коментирам и отрека еднозначно. Все пак г-н Карбовски е изключително влиятелен и гледан, а партията на г-жа Лайкова също има значителна подкрепа. Т.е - има реален шанс много хора да повярват на тези абсурдни лъжи и да вземат грешни финансови решения въз основа на тях“, пише Радан Кънев.

„И така - Никой, никога, при никакви обстоятелства не е обсъждал пари от пенсионни, инвестиционни, взаимни, договорни фондове да бъдат принудително насочвани към каквито и да било инвестиции - “военни” или “цивилни”. Винаги е имало предприятия от отбранителния комплекс (или с такъв сегмент в производството си), които са листвани на борсите. И различни фондове са взимали решение да инвестират или да не инвестират, примерно, в Airbus“, категоричен е Кънев.

Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев също опроверга разпространените твърдения, че ЕС иска да отнеме спестяванията на гражданите, за да финансира плановете си за превъоръжаване. „Това категорично е фалшива новина! Определени политически сили спекулират с инициативата на Европейската комисия да се стимулират инвестициите и да се осигури по-широк достъп на гражданите до капиталовите пазари“, предупреди българският евродепутат на среща с членове на организацията на ГЕРБ във варненския район „Одесос“.

Той призова хората да не се поддават на изфабрикуваните неверни внушения по темата. „Регулаторната рамка на ЕС цели да гарантира сигурността на личните спестявания, така че никой да не може да отнеме контрола на европейските граждани върху техните средства“, мотивира се Радев. По думите му умишлената дезинформационна кампания насажда страх и антиевропейски настроения. „Те са особено вредни в момент, когато България се подготвя за последната решителна стъпка към пълната си интеграция в структурите на ЕС – присъединяването към еврозоната“, допълни евродепутатът.

В отговор на въпросите за въвеждане на еврото в страната ни Емил Радев изтъкна, че е напълно реалистично това да стане от 1 януари 2026 г., но припомни, че очакваме конвергентния доклад, който ще оцени дали покриваме критериите за пълноправно членство в еврозоната.

„България е във валутен борд вече близо 30 години, а курсът лев–евро е фиксиран. За разлика от страни като Италия и Гърция, където обменният курс не беше известен до последно, при нас такъв риск не съществува. Всички отдавна знаят точния курс, по който ще се преизчислят цените на стоките и услугите – 1.95583 лева за 1 евро. Именно по този курс ще бъдат обменяни и левовите спестявания в банковите сметки“, подчерта евродепутатът. Той допълни, че след присъединяването ни към еврозоната ще отпаднат всички такси, които сега се плащат заради превалутирането, така че ще се спестят много разходи на гражданите и бизнеса. „Влизането в еврозоната ни гарантира повече инвестиции, стабилност и предвидимост, но и изсветляване на икономиката. Неслучайно най-яростната съпротива срещу въвеждането на еврото у нас идва именно от онези, които са част от сивия сектор, а той, за съжаление, все още представлява около 40% от икономиката ни“, отбеляза Радев.