Мария Габриел обяви в понеделник, че се отказва от депутатското място в Европейския парламент, за да остане еврокомисар. Така шестият депутат на ГЕРБ, който заминава за Брюксел, става Лиляна Павлова.

„Иска ми се България да се пребори за силен ресор в следващата Европейска комисия, който носи ползи и за нашата страна, и за Европа”. Това заяви в ефира на NOVA еврокомисарят по цифрова икономика и цифрово общество Мария Габриел.

Мария Габриел остава еврокомисар, Лиляна Павлова влиза на нейно място в ЕП

„Аз дадох облик на ресор, който почти не съществуваше допреди две години. Срещам много голямо уважение от страна и на колегите, и на кандидатите за председател на ЕК”. Така Габриел обясни защо се надява отново да бъде избрана за еврокомисар.

А на настоящия си пост тя ще остане най-рано до 31 октомври, когато би трябвало да приключи мандатът на ЕК. Габриел обаче допуска, че този процес може да се забави заради големия брой партии, които влизат в новия ЕП.

ЦИК обяви имената на 17-те евродепутати

„Важно е следващият Европарламент да започне да функционира максимално бързо, за да се одобрят бюджетите и да не се получи вакуум”, поясни Габриел.

Тя коментира и оттеглянето на Цветан Цветанов от всички ръководни постове в ГЕРБ.

„Трябва работа, смирение и постоянна връзка с хората. Виждаме желанието на председателя ГЕРБ г-н Бойко Борисов партията да бъде жив организъм, който се развива”, каза Габриел. И подчерта, че управляващите са си направили необходимите изводи и си дават сметка за допуснатите грешки.

30 май: Цветан Цветанов подава оставка от ръководните постове в ГЕРБ

„Хората прощават само веднъж. Имиджовият проблем ще продължава да намира своето добро развитие дотолкова, доколкото всеки един от нас е откровен и показва, че иска да работи с хората”, категорична бе Габриел.

Тя допълни, че лидерът на ГЕРБ винаги дава шанс да се поправят нещата и когато това не се случва, се той проявява безкомпромисност и прави радикални промени.

Еврокомисарят обясни сравнително ниската избирателна активност на евровота с "отвращението" на гласоподавателите от това, че част от предизборната кампания не е била изградена върху идеи.

БГНЕС

„Иска ми се 17-те българи в новия ЕП да останат обединени и да работят като един. Не носи полза в националната делегация да няма разбирателство по важни теми. Единната позиция има шанс да бъде чута и отразена в решението”, каза още Габриел.
nova.bg