/ Sofia Photo Agency, архив
Цената, по която се наказват кражбите на ток, все още не е по-висока от цената за коректните потребители, съобщиха от "ЧЕЗ България"
 
"ЧЕЗ Разпределение България" отчита 3778 констатирани случая на кражби на електроенергия за първите шест месеца на 2017 г. За същия период на миналата година техният брой е 3322 или с 14% по-малко.
 
Между 14 и 50% са се увеличили случаите на разкрити кражби на ток

Дори и след увеличението на цената за технологичен разход, по която се дотаксува електроенергия на нарушителите, тя все още не е по-висока от цената, която заплащат коректните потребители, коментират от компанията. Същевременно срокът на санкцията е без промяна и тя е дотаксуване на електроенергия за три месеца назад, независимо, че кражбата може да е продължавала много по-дълго.
 
По тази причина от компанията смята, че е необходимо приемането на нови правила, чрез които цената и периодът за дотаксуване да бъдат увеличени. Трябват принципно нови правила за санкции, които да не са свързани с цената за технологичен разход, тъй като това не е разход при пренос и разпределение, а е цена за остойностяване на нанесена щета на дружеството.
 
Спират кражбите на ток с дистанционни електромери

Само когато цената за санкция на некоректните потребители не е обвързана с цената за технологичен разход, а е многократно по-голяма - като цената за недостиг на балансиращия пазар, ще бъде създаден баланс и ще бъдат реално предприети възпиращи мерки срещу некоректните потребители, смята от компанията.
 
ЧЕЗ Разпределение извършва регулярни проверки, акции на случаен принцип и работи по сигнали, за да преустанови кражбите на електроенергия, изтъкват от фирмата. Компанията е изработила система за проследяване на кражби, като за целта е монтирала 1700 балансови електромера. Чрез тях локализира местата където са налице големи загуби на електроенергия.