Изследването сочи още, че българинът е оптимист в дългосрочен план, но песимист за настоящето. Оптимистите за бъдещето на България са 44%, а песимистите 33%. Близо 5% от брутния вътрешен продукт е формиран на базата на трансфери на пари от близки на българи, които работят в чужбина. На въпрос в изследването, защо малка част от еврофондовете се усвояват, 65% от българите твърдят, че това е заради бюрокрацията, а 25% смятат, че това е защото Европа си търси повод да спре обещаните пари.
Общо 22% от участниците в проучването заявяват, че се чувстват европейци в голяма степен, а 32 на сто не се чувстват европейци.
12% от сънародниците ни са убедени, че министрите не искат допълнителни отговорности, а 18% прехвърлят вината на кметовете с твърдението, че те не искат да си създават още проблеми.
"Изследването сочи, че 14% от българите работещи в чужбина ще се върнат в България заради финансовата криза. Това означава, че около 150-200 хил. души ще бъдат отново на българския пазар на труда, който едва ли в този момент ще може да ги поеме", обясни Михаил Мирчев.54% от българите очакват цените през 2009 г. да се повишат повече, отколкото през 2008 г., като 49% заявяват, че при подобно повишение на цените те няма да се справят. Едва 5% очакват намаление на цените.
Проучването е направено в началото на декември, анкетирани са 1650 души на възраст между 18 и 60 години.