- Ангел Вукодинов за напрежението при животновъдите
- Жандармерия спря животновъдите по пътя им за София
Жандармерията блокира протестиращите животновъди на път за София. Протестът на фермерите е заради това, че не са им изплатени част от субсидиите.
По-рано днес животновъдите се събраха на магистрала „Тракия” край пловдивското село Труд и спряха движението. Над 150 фермери пробиха полицейския кордон и излязоха на главния път Пловдив - Карлово и седнаха на шосето. Полицията направи втори кордон, за да не могат протестиращите да излязат на магистралата. Малко след това фермерите вдигнаха блокадата и тръгнаха към София, за да протестират пред Министерството на земеделието.
8 коли на жандармерията и 20 полицейски патрула охраняват животновъдите и ги спряха по пътя. Колоната от 80 автомобили, в които пътуват над 300 фермери, бе принудена да отбие на паркинга на една от бензиностанциите. Протестиращите обаче са твърдо убедени да постигнат планираните действия въпреки ограниченията, които им налагат правоохранителните органи.
Фермерите са получили 40-45% от субсидиите вместо обещаното от правителството изплащане от 70%. Това обясни пред Дарик председателят на Националната асоциация на животновъдите Бойко Синапов. По думите му многократно провежданите срещи в земеделското министерство водят до празни обещания за постигнатите договорености. Много животновъди имат кредити и това усложнява положението.
Няма яснота и за това къде стои секторът в бюджет 2014, не можем да планираме „на тъмно” бизнеса си, тъй като не са ясни параметрите и за следващия програмен период 2014-2020 г., каза още Синапов.
Зърнопроизводителите подкрепят с декларация протеста на животновъдите днес, но няма да участват в него активно. Това потвърди пред Дарик председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Ангел Вукодинов.
Те обаче също са в готовност за ефективни протестни действия. Настояват за приемането на Закон за браншовите организации и създаване на Национална земеделска камара.