Строят два ВЕЦ-а край Гурково
Строят два ВЕЦ-а край Гурково / netinfo

Два ВЕЦ- а ще строят частни инвеститори на река Лазова край Гурково, обяви кметът на Гурково Стоян Бонев. Първият ще започне да сестрои през пролетта на следващата година. И двете мощности са по 360 киловата. Двата ВЕЦ-а ще произвеждат и продават ток на НЕК, обясни кметът на Гурково.

Община Гурково е подписала договор за инвестиционни намерения с италианската компания ЕНЕЛ, която проучва възможностите за изграждането на ветрогенератори край балканския град. Общината им е отдала под наем 350 декара за построяването на измервателни кули, разказа Стоян Бонев, цитиран от БТА.

Ловният и селският туризъм са сред приоритетитена общината през следващите четири години, посочи кметът наГурково.

През тази седмица предстои откриването на трета база за селски туризъм в общината. Тя се намира близо до язовир "Жребчево" и в нея ще има още 40 легла.

В Гурково се надяват на нови инвеститори, които да открият нови работни места. Безработицата сега е около 15процента. В местната гимназия има паралелка "ресторантьорство", в която се обучават 20 младежи ,които догодина са абитуриенти.

Кметът на Гурково изрази надежда, че те ще започнат работа в областта на туризма в общината.