Около 800 са нелицензираните туроператорски фирми в страната, съобщиха от Българската туристическа камара. Експертите потвърдиха, че фирмата, организирала туристическото пътуване в Македония, при което загинаха 15 българи, няма редовен лиценз за извършване на тази дейност. От туристическата камара се обявиха за по-силен контрол на туроператорите и турагентите и поискаха регистрацията и издаването на лиценз на фирмите да се снеме от правомощията на държавата и да се извършва от бранша.
Българската държава носи известна вина за инцидента с кораба „Илинден", тъй като не е създала връзка между регистъра на туроператорите и Гранична полиция, заяви председателят на камарата Цветан Тончев: „Регистърът, който се поддържа от държавната агенция по туризъм, все още не е в граничните пунктове. Европейският съюз има директиви, че само лицензиран туроператор има право да организира туристически пътувания по пакет услуги. Както се вижда, тези туроператори, които са ги организирали, които все още не могат да се уточнят кои са, нямат такива лицензи".
Според Тончев делът на сивата икономика в българския туризъм надхвърля 40 процента. От камарата искат всички лицензии и разрешителни да се издават от браншовите организации, а не от държавата: „Ако отидете в Приморско, Китен или другаде, ще видите, че всеки гараж е превърнат в туроператорска или турагентска дейност".
Над 2 400 000 евро ще бъдат приходите за България от външни туристи тази година, въпреки влиянието на кризата, прогнозираха от камарата. Оттам апелираха правителството да преразгледа стратегията за българския туризъм, както и закона туризма.