Българският зимен курорт Банско е хвален като предлагащ рядка възможност да си купите имот. Но може ли той да отговори на очакванията, породени от рекламата?, пише в днешния брой на в. "Обзървър" Джейми Дауард в статия със заглавие "Вал д` зер на бъдещето?"
Банско е източноевропейският отговор на Аспен. Съществува такава хипербола за един от най-новите ски курорти на Европа, а желанието на хората, развиващи курорта, да увековечат това мнение, е разбираемо. Милиони евро се харчат за преобразяването на този малък град в място, където Брад и Анджелина биха могли да отидат, когато са в Европа.
Не е изненадващо, като се има предвид агресивната реклама, че пазарът на недвижими имоти в Банско преживява бум. Британците харчат пенсионните си осигуровки за покупка на евтини апартаменти в курорта с очакването той да стане нов Вал д' Изер, когато България влезе в ЕС през 2007 година. Като се имат предвид цените от около 20 000 лири, не е трудно да разберем защо инвеститорите са обхванати от "треска за злато".
Прави ли са обаче те? На пръв поглед сравнения с Аспен трудно могат да се правят. Като начало - по улиците има дупки, милиони дупки, които правят шофирането по-опасно от всичко, което би могло да ви сполети на пистите. После - персоналът на лифта, който не е особено любезен. Трето - Банско разполага само с 65 км писти - общо 17 на брой, като определено курортът не е място за напреднали скиори или дори ентусиазирани средно напреднали, посочва авторът. Той допълва, че условията и обслужването в хотелите на Банско са доста добри.
Когато сте високо в планината пистите са широки и отлично поддържани, лифтовете са модерни и някои от тях могат да предизвикат завист в който и да е курорт по света. По-нататък авторът отбелязва, че Банско има 10 000 жители, но 150 бара, а в старата част на града има някои старомодни, изглеждащи почти като средновековни ресторантчета, които биха били съвсем на място във филма "Господарят на пръстена".
Разбира се, след няколко години, като се имат предвид парите, влагани в него, Банско ще бъде неузнаваем. Неизбежно обаче това ще доведе до покачване на цените, заключава Джейми Дауард в "Обзървър". /БТА/