200 нови служители ще бъдат назначени в ДФ „Земеделие”, за да се ускори работата по обработването на проектите по Програмата за развитие на селските райони. Това съобщи министърът на земеделието Мирослав Найденов на общото заседание на парламентарните комисии по земеделие и контрол на еврофондовете. Пари за заплати ще бъдат осигурени от мярката за техническа помощ на програмата, допълни още той.
Предложението за назначаването на новите служители ще бъде гласувано още на следващото заседание на Министерския съвет, посочи министърът на земеделието Мирослев Найденов. Той определи като не много добра идеята експертите в ДФ „Земеделие” да имат статут на държавни служители. Според него има такива, които трудно се мотивират за работа. Найденов бе категоричен, че не е правил политически чистки или назначения. По всички мерки на програмата за развитие на селските райони пък са извършени плащания за над 421 млн. лв.
От своя страна изпълнителният директор на ДФ „Земеделие” Калина Илиева коментира, че до края на тази година по програма САПАРД могат да бъдат обрабатени между 15 и 20 проекта на седмица. По думите на министър Найденов 301 се неизплатените проекти по програма САПАРД на обща стойност над 150 млн. лв. от тях 106 са на общини по публичните мерки на програмата, а 155 са частни. Те възлизат на 81 млн. лв. Шефът на ДФ „Земеделие” Калина Илиева увери, че проектите се обработват в график.
Списъкът с длъжниците по програмата продължава да се проверява от прокуратурата, каза Калина Илиева. Тя съобщи, че десет от 98-те проекта по САПРД от книгата на длъжниците са изрядни, е посочила проверка на прокуратурата и те са изкарани от списъка, съобщи Калина Илиева.
Преди заседанието на парламентарната комисия министърът на земеделието Мирослав Найденов коментира, че исканият от животновъдите гаранционен фонд за нисколихвени кредити ще бъде готов идната година. Тогава ще заработи и агенцията за безопасност и контрол на храните.
Във връзка със зададен въпрос от страна на депутатът Цветан Цветанов от РЗС за постъпили сигнали срещу служители в регионалните подразделения на Фонда, че са изнудвани бенефициентите за пари за по-бързото разглеждане на проектите, министър Найденов посочи, че в момента текат проверки и след приключването им материалите, в които има доказани нарушения, ще бъдат предадени на прокуратурата, а замесените служители ще бъдат отстранени.
Министър Найденов съобщи още, че има застой в работата на част от регионалните служби. Като пример той посочи регионалното подразделение на фонда в Смолян. Ден преди министърът да направи проверка на място директорът е излязъл в майчинство. Същото се е случило и в Кърджали, посочи още той. „Надявам се да намерим решение на всички тези проблеми в най-кратък срок”, каза министърът.