На САЩ се падат над 2/3 от оръжейните продажби миналата година
На САЩ се падат над 2/3 от оръжейните продажби миналата година / БГНЕС
На Съединените щати се пада дял от над две трети от оръжейните продажби в света миналата година, съобщава вестник "Ню Йорк таймс", цитиран от Ройтерс.

Като се позовава на проучване на Конгреса, вестникът пише, че САЩ са имали участие в 68,4 процента от глобалните продажби на оръжия през 2008 г. Продажбите на американски оръжия са се увеличили с почти 50 процента до 37,8 милиарда долара, срещу 25,4 милиарда долара през предходната 2007 г., въпреки световната икономическа рецесия. При това търговията с оръжия в глобален мащаб е намаляла със 7,6 процента, гласи докладът.

Италия, която се нарежда на второ място, е продала оръжия на обща стойност 3,7 милиарда долара. Русия е трета с продажби в размер на 3,5 милиарда долара - драстичен спад в сравнение със сделките за 10,8 милиарда долара, които е сключила през 2007 г.