Резерви на богатите в ЕС спират България към еврозоната и Шенген
"Оптимист съм, че в рамките на една година можем да се поздравим с успех по темата за присъединяването на България към Еврозоната", коментира премиерът. Той посочи, че това няма как да се случи в рамките на 2-3 месеца.
България подобрява представянето си по показателя за усещане за корупция
"Сутринта с комисар Валдис Домбровскис водихме подобен разговор, в рамките на месец ще ни дадат пътна карта", посочи Борисов. "Знаете спорът какъв е между нас и тях - дали първо да влезем в чакалнята или обратното - през паричния съюз и тогава там", каза премиерът и добави, че ще има преговори по въпроса.
"Тези преговори са по-тихи, банкерите не обичат да се шуми, но председателят на нашата централна банка и финансовият министър доста често са при Марио Драги в Европейската централна банка и при гуверньорите на другите банки, които са важни при вземането на решение", обясни още Борисов.
На въпрос на журналисти какъв успех има предвид, премиерът уточни, че става дума да влезем в чакалнята на Еврозоната, да намалим лихвите по кредитите и отбеляза, че при всички случаи кредитните рейтинги на държавата тръгват нагоре, идват повече инвестиции и има повече стабилност и сигурност в банковата система. "Това, разбира се, ако има политическа стабилност, защото има държави, които влязоха, но натрупаха дългове, всичко си зависи от нас", добави той.
България и ЕК призоваха за приемането ни в Шенген
По време на дискусията Борисов коментира и какво би станало, ако не участваме в Еврозоната.
"Тогава не би трябвало да се сърдим, че едни държави, които имат обща валута, членове са на банковия и паричен съюз, искат да се развиват на първа скорост, а тези, които имат претенции, различни от тези, могат да си правят тяхната политика, посочи той. Иначе нашият валутен борд е стабилен, 1,4% инфлация - до 2% е добре", отбеляза министър-председателят.
Възможността България да се присъедини към европейския валутно-обменен механизъм, известен като ERM II или т.нар. чакалня на Еврозоната, в рамките на една година е разумен и постижим срок, посочи в отговор на въпрос и зам.-председателят на ЕК за еврото и социалния диалог Валдис Домбровскис.