23 цивилни са убити в сблъсъци с туниската полиция при протестите, предизвикали най-сериозното насилие в Тунис от десетилетия, съобщиха властите и официалните медии, цитирани от Ройтерс.
Според участващите в безредиците недоволството е насочено към липсата на работни места и инвестиции, но властите твърдят, че бунтовете са дело на малки групи екстремисти, които целят да дестабилизират страната.
Свидетели от Тала заявиха пред Ройтерс, че след сблъсъците са видели четири тела. Няколко свидетели посочиха, че са съседи на жертвите и са видели телата в болница или в семейните жилища. Свидетели от Касрин пък съобщиха по телефона, че в града също е имало сблъсъци и няколко души са пострадали.
Президентът на Тунис Зин ал Абидин бен Али заяви, че протестите са неприемливи и могат да засегнат интересите на страната като обезкуражат инвеститорите и туристите, които осигуряват голяма част от приходите на националната икономика.
Демонстрациите са рядко явление в Тунис, който е имал само двама президенти след получаването на независимост от Франция през 55 години. Организации за защита на човешките права посочват, че правителството не толерира несъгласието с официалната политика, но властите отричат тези твърдения и заявяват, че следват принципите на демокрацията, посочва БТА.
Тунис има една от най-отворените икономики в региона и през последното десетилетие отчита силен икономически растеж, който се забави заради сътресенията в еврозоната - главен икономически партньор на страната, уточнява Ройтерс. Растежът обаче не бе достатъчен, за да покрие недостига на работни места.