С химна на Родопите “Бела съм бела юначе” под съпровода на “Сто каба гайди”, започна най-големия фолклорен събор у нас “Рожен 2006”. Участниците в събора бяха поздравени от президента Георги Първанов и министъра на културата Стефан Данаилов.
На Рожен сякаш се срещат небето и земята. Тук от векове се пресичат стъпките на Делю Хайдутин, Петко Войвода, Орфей и Момчил. В националното надпяване се включиха над 6 000 фолклорни групи, танцови състави и индивидуални изпълнители.
Деветдесет и двама бяха участниците от читалищата на Община Враца. Златен плакет и грамота спечелиха певческите състави на читалище “Фар” от с. Паволче и читалище “Пробуда” с. Згориград.
С трета награда са отличени певческата група на читалище “Огнище”- с. Челопек и самодейците от с. Милин камък.
“29 проверки на лекари, стоматолози и аптеки през юли”, информира ни още вестник “Зов за истина”.
Неправомерно получени суми в размер на 12 246 лв. постъпиха в РЗОК-Враца през месец юли от договорни партньори от областта. За същия период възтановените средства от наложени санкции на изпълнители на медицинска и стоматологична помощ са 8 569 лв.
През месец юли лекарите контрольори и финансовите инспектори на здравната каса извършиха 29 финансови и медицински проверки на лекари, стоматолози и аптеки.
Част от проверките бяха съвместно с експерти от НЗОК. Констатираните нарушения при личните лекари и специалисти са съответно липса на здравни досиета на пациенти, съхранетие на лекарства с изтекъл срок на годност, неправилно водене на медицинската документация и липса от спешния шкаф на консумативи и медицински инструменти.
При аптеките нарушенията са свързани с изписване на повече от три лекарствени продукта на един пациент за едно заболяване.