Преглед на печата
Преглед на печата / netinfo
“Кметът ще търси обезщетения от “Богарис”” е водещо заглавие в “Шанс нюз”. С година и три месеца е закъснял строежът на “Пени маркет” във врачанския квартал “Медковец”. Вчера кметът е изпратил писмо до представителя на фирма “Богарис” в София. В него припомня, че по силата на договор фирмата е трябвало да построи търговския център във Враца за срок от 13 месеца , т.е. до 24 април 2007.

Друга тема от вестника: “Дисциплинарен съвет ще нищи сечта на дърветата”. При проверка на случая с отрязаното дърво на пътя между жк “Сениче” и кв. Кулата общинската служба по екология констатирала, че 24-те отрязани дървета в района на Враца не са били предварително маркирани. При отрязването не е присъствал представител на Общината…Предстои заседание на Дисциплинарния съвет на Община Враца. На него ще бъде разгледан и този случай.

“Селските кметове стават пазачи на импровизираните депа за боклуци?” едно заглавие от страница “Факти”. Грозен боклучарник в близост до красивото с.Челопек предизвика гнева на кмета на Враца Тотю Младенов. Сметището се намира над водоем, от който челопчани поят животните си.преди месец кметът е наредил да бъдат изчистени боклуците от там, но след седмица те отново са нахвърляни там.

Кметът се закани, че ще глобява яко злосторниците. Ако селския кмет не може да ги открие - ще бъде глобяван той. Това се отнася до всички кметове на селата в общината, където се пръкват такива сметища.

И още една новина: “Язовир погълна охранител”. Пазачът се гмурнал да разплете мрежите на рибари и не изплувал. Трагедията станала в яз. “Бъркашки дол”, край с.Галатин. Загиналият е Христо Райкински, на 41 години.

Вестник “Враца днес” нищи от първа страница една случка, предизвикала бурна реакция, не само сред участниците в нея. Статията е озаглавена “Мръсни игрички тревожат училище”. Историята започва през април, когато Милева Горнишка – гл.икономист в престижното врачанско ОУ “Васил Левски” постъпва за лечение на вирусна пневмония в местния Тубдиспансер.

Повече от 20 години тя страда от бронхиална астма и е диспансеризирана в ОДПФЗС – Враца. След направените изследвания , в един от взетите секрети е установено наличието на бактерия на Кох…Повторното изследване от края на май обаче, не отчита наличие на заразната бактерия. Въпреки това, от диспансера настояват жената да постъпи да се лекува от туберкулоза. Но Горнишка постъпва в ОДПФЗС – София, там също не откриват туберкулоза…

Междувременно домакинката в ОУ “Васил Левски” Клавдия Стоянова, всява смут в училището, което до този момент не е уведомено за заразата, тъй като няма потвърдена диагноза. Паника обзема и някои родители, които извеждат децата си от авторитетното училище…

“Немски инвеститори правят ВЕЦ-ове” е заглавие от страница втора. Враца е домакин на тридневен колегиум на тема “Възобновяеми енергийни източници във Врачанска област”. Колегиум бе открит от кмета на Враца инж.Тотю Младенов.

“Изграждат център и две защитени жилища в Бяла Слатина” съобщава още вестникът. Община Бяла Слатина спечели проект на стойност 1 млн. лв. от МТСП за преобразуване на Дома за деца в Бърдарски геран. Средствата ще бъдат вложени в преобразуване на Дома н център за настаняване и изграждане на “Защитено” и “Преходно” жилища в Бяла Слатина.

Това ще са модерни къщи, които ще бъдат построени срещу пожарната в к-с “Сребреня”. В тях ще има различни стаи, фитнес, съвременно кухненско обзавеждане, а интериорът ще бъде с картини от художници. Те ще разполагат с микробус за транспорт до училище, както и за екскурзии.

От последна страница една спортна вест: “27 шахматистки се борят за “Тракийска принцеса”.