Общински съвети за противодействие на корупцията
Общински съвети за противодействие на корупцията / netinfo

45 дневен срок за създаване на Общински обществени съвети за противодействие на корупцията си гласуваха днес кметове и представители на общини от област Враца. Срещата им бе по инициатива на областния управител.

На нея бяха представени резултатите от партньорска проверка по отношение на противодействие на корупцията. Сред посочените констатирани нередности са забавяне на препращане на сигналите за разглеждане, губене на време за започване на разследването, липса на обмяна на информация между огговорните институции.

Кметовете се запознаха и с Националната стратегия за прозрачно управление валидна до 2008 г. В стратегията изрично се посочва, че за ефективното противодействие на корупцията не са достатъчни само институционалните мерки.

Необходимо е създаването на нов тип политическа и икономическа култура на нетърпимост, а това е невъзможно без съвместните усилия на всички държавни институции, медии, неправителствени организации и граждани.