Общинският съвет не прие предложените промени в Интегрирания план за градско възстановяване и развитие на Велико Търново. Местният парламент даде 16 гласа „за”, 1 „против” и 10 „въздържал се”, като точно три гласа не стигнаха на администрацията.
„Предлага се да направим детска градина в село до В. Търново с аргументацията, че в града има дефицит на места в детските градини. Как ще караме хората от „Картала” или „Чолаковци” да ходят до там? Има още много въпроси, които трябва да дискутираме с кмет, заместник- кмет, хора, които определят политика на нещата. В момента ние сме изправени на стената на отговорността. Или гласувате, или губим едни пари”, каза доц. Милен Михов от ВМРО.
Възможността за включване на допълнителни обекти към плана е решение на Комитета на оперативната програма „Региони в развитие” и се дава на общини, които имат планове в процес на оценка. Допълнителните обекти трябва да са извън определените зони за развитие, но да отговарят на критериите им за социална, образователна и икономическа инфраструктура. Проектите ще бъдат финансирани до 20% от приоритет 1 на програмата, общия бюджет на която е 160 милиона лева. Мариела Цонева- директор на дирекция „Общинско развитие”, информира, че е направена среща с избираемите кметове на населени места в общината, за да предложат обекти за финансиране, като условието за включване в плана е да има техническа готовност за тях.
Предложени са проекти от 13 кметове, по инициатива на общинската администрация са включени и девет обекта в град Велико Търново, които са извън зоните на развитие. С проект за внедряване на мерки за енергийна ефективност за около 1,5 милиона лева е включено СОУ „Емилян Станев”. За саниране на ОУ „П.Р.Славейков” са предвидени 670 000 лева. Включен е технически проект на ОУ „Петър Берон” в Дебелец за сумата от 504 000 лева, инвестиционният проект за енергийна ефективност на училището в Килифарево е за 340 000 лева. Езиковата гимназия в старата столица е включена с проект за 150 000 лева. Над два милиона са нужни за рехабилитацията на ДКС „Васил Левски”. С идеен проект за 250 000 лева в списъка за допълнение присъства Дома за стари хора с умствена изостаналост в Церова кория. За реновиране и разширяване на Домашния социален патронаж в Ново село са заложени 75 000 лева, за реновирането и преобразуването на структурата в Дебелец ще бъдат необходими по предварителни разчети 180 000 лева.
Шемшево е предложило проект за изграждане на мини футболно игрище за 800 000 лева и строеж на детска градина за 330 000. За реконструкция на сградата на бившето училище в социален дом кандидатства кметството в Беляковец, идейният проект е за 600 000 лева. Финансиране чака и изготвеният технически проект за разрширяването на Дома за стари хора в Балван, прогнозната стойност е 610 000 лева, за рехабилитация на училището в селото се искат 260 000 лева. В Ресен имат изготвен идеен проект за изграждане на мултифункционална зала, предварителни сметки са за 990 000 лева.
По предложение на общинския съветник Румен Димитров, администрацията включва в списъка детските градина и ясла в Дебелец. Подробният списък на проектите с техния статус и индикативна стойност ще бъде качен на сайта на Общината. Срокът за подаването им към Управляващия орган на оперативната програма е 30 октомври.