22 март да бъде обявен за официален български празник, предложи кметът на Велико Търново Даниел Панов. В празничното си слово пред сградата на общината по повод Деня на старата столица градоначалникът отправи апел към бъдещите народни представители, избрани от Великотърновски регион, да подкрепят и внесат това предложение в Народното събрание.
"Велико Търново и неговите активни граждани и представители имат важна роля за връщане достойнството на Деня на Независимостта 22 септември. Сигурен съм, че е дошло времето да превърнем 22 март в официален празник на българския дух", подчерта Панов.
"На този ден си припомняме военната победа, извоювана от цар Иван Асен в битката при Клокотница, отдаваме дължимата почит на славния ни владетел, превърнал Търново и България в значим политически и културен фактор на Средновековна Европа, прекланяме се пред благодетелите на старата столица и следваме техния граждански и патриотичен пример", каза още в словото си кметът.
Той изказа благодарност на всички, които имат принос в подготовката и реализацията на множество проекти, променили в позитивен аспект облика на старопрестолния град, както и на институциите и хората, работещи по подготовката на кандидатурата на Велико Търново за Европейска столица на културата през 2019 г. под мотото "Велико Търново - Душата на България, Духът на Европа". "Имаме своите значими постижения в днешните нелеки времена, заслужили сме множество основания за самочувствие и гордост, съзнаваме дълга си за почит към миналото, както и отговорностите си към бъдещето, посочи Даниел Панов.
Чуйте цялото слово в звуковия файл.
Старата столица по традиция празнува на 22 март - денят на победата на Цар Иван Асен ІІ в битката при Клокотница. Тържествата започнаха рано сутринта с празнична света литургия в църквата „Св. 40 мъченици", отслужена от Великотърновския митрополит Григорий. В двора на храма бяха поднесени цветя на саркофага на Цар Калоян, след което декламиран текст от Асеневата колона.
Дядо Григорий направи водосвет и благослов за здраве и поръси представителната част на Националния военен университет „Васил Левски" и знамената на Велико Търново. Осветена беше и нова хоругва с лика на Света Петка Търновска, тачена като покровителка на целия български народ.
Празнично шествие с хоругви, знамена и портретите на благодетелите на града премина от църквата "Св. 40 мъченици" до сградата на общината, където с тържествен ритуал бяха издигнати знамената на Република България, Европейския съюз и Велико Търново.
Деца пуснаха в небето балони, оцветени в бяло, зелено и червено, символизиращи българския трикольор, както и такива в лилав и син цвят, символизиращи съответно флага на старопрестолната столица и на Европейския съюз.