Във Варненска област няма нито един регистриран случай на нехуманно отношение към прасе, както през тази, така и през предходните няколко години. Това заяви за Дарик д-р Марин Маринов от отдел "Здравеопазване и хуманно отношение към животните" в Областната дирекция по безопасност на храните. Според ветеринарния специалист, във Варненско няма традиции животни да се използват в сборища, участия в забави или за предсказания, каквито има в някои други региони на страната.
Селскостопанските животни не са животни-компаньони, или домашни животни, съгласно Закона за защита на животните. Така че те не могат да се използват в атракциони и за забавление. Подобни действия са в нарушение на закона и подлежат на сериозни санкции, а особено тежките случаи се определят и като престъпление, обясни д-р Маринов.
В местната ветеринарна инспекция през годините не е постъпвал нито един сигнал за нехуманно отношение към селскостопански животни. Подобни сигнали постъпват основно за домашни любимци и предимно за кучета, разкри ветеринарният инспектор.
За участие на животни в атракции и използване им в нарушение на закона гражданите могат да подават сигнали до отдел "Здравеопазване и хуманно отношение към животните" на телефон 655 810 (в работни дни) и на 0885 200 925 (денонощно).
Коленето на прасе в домашни условия трябва да става с причиняване на възможно най-малко страдания за животното. Гоненето е забранено, припомни д-р Маринов. „Като говорим за хуманно отношение, не става въпрос за това, когато гледате едно животно да си го заколите. Става въпрос за отношение към животните по принцип. Ако човек е нехуманен към един вид животни, той е нехуманен и към други видове", отбеляза ветеринарният специалист /чуйте повече в прикачения звуков файл/.
В началото на 2011 г. Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) прие функциите на Регионалната ветеринарно-медицинска служба. Експертите на ОДБХ осъществяват контрол по цялата хранителна верига - от полето и фермата до масата.