Във Варна не се очертават сътресения по отношение броя на болничните легла и структури в лечебниците с въвеждането на Здравната карта. Това стана ясно при представянето на проекта на картата от здравния министър Петър Москов в морската столица, съобщава Moreto.net.
Във всички основни направления заложеният брой легла е по-висок от този на реално използваните през миналата година. Излишни легла няма както в терапевтичните, така и в хирургичните отделения, показва анализът.
В региони, където броят на реално използваните легла за миналата година е под нивото на определените от Здравната карта НЗОК ще сключва договор с всяко лечебно заведение минимално до нива на използваните легла през миналата година. Това означава, че обемите от миналата година са гарантирани независимо дали ще има рамков договор, посочи министър Москов.
„Закриване на лечебни заведения в областите нито се цели, нито се обуславя от наличните данни. Здравната карта не предполага закриване на болнични структури или на специалности. Идеята е логистичната мрежа за достъп да бъде запазена и развивана. Целта на Здравната карта е да се ръководи не от нуждите на лечебните заведения, а от тези на пациентите. На практика тя проследява движението на пациентите. В този смисъл тя отчита и медицинската миграция в страната, т.е. желанието на пациентите да се лекуват в други региони. Заложеният брой легла е съобразен с това движение на болните", каза здравният министър.
Зам.-министър Ваньо Шарков посочи, че във Варненска област се очертава феномен по отношение на болниците в Провадия и Девня. По думите му данните сочат, че за миналата година от над 400 транспортирани пациенти до лечебницата в Девня само двама са решили да останат там, а от над 900 транспортирани до Провадия едва 17 са предпочели да останат. Всички останали са избрали за лечението си варненски болници.
Работа по клинични пътеки ще има и за всички центрове за инвазивна кардиология у нас въпреки свръхосигуреността с този вид медицинска грижа, категоричен е Москов. Заместникът му Ваньо Шарков пък опроверга твърденията, че малките лечебни заведения няма да могат да работят по клиничните пътеки за неврология, хирургия и АГ. Това е сигурно при гарантирания обем дейности, посочи той.
Москов коментира и сключването на националния рамков договор със НЗОК.
"Предложенията на надзора на касата са безапелационни. Дали лекарският съюз се съгласи, или не е негова работа. Надзорът на касата прави служебният рамков договор с тези параметри и лечебните заведения ще получат наистина ново различно ниво на медицинско обслужване", категоричен е здравният министър.