Летящ фенер - евтин и ефектен начин да впечатлите половинката си
Летящ фенер - евтин и ефектен начин да впечатлите половинката си / Dariknews.bg
Летящ фенер - евтин и ефектен начин да впечатлите половинката си
75452
Летящ фенер - евтин и ефектен начин да впечатлите половинката си
  • Летящ фенер - евтин и ефектен начин да впечатлите половинката си

В последните години все по-голям хит във Варна става използването на т.нар. летящи фенери, които са познати още като небесни, хартиени и фенери на желанията. През лятото небето над Варна се осветява от множеството издигнали се фенери.  Предпочитани са от влюбени двойки, но разпространението им вече е всеобхватно.

Летящите фенери са евтин и в същото време ефектен начин да впечатлиш половинката си. Подходящи са и за семейни тържества, купони и всякакви празнични поводи. Може да се пускат както от високо, например от покрива на кооперация, така и от по-ниско – от плажа или фара на пристанището.

Не са малко и хората, които си купуват фенер, пускат го в небето и си пожелават нещо, тъй като вярват, че по този начин то ще се сбъдне. Какво всъщност представляват летящите фенери? Произвеждат се от обработена оризова хартия върху бамбукова рамка и съдържат малка свещ или восъчна плочка. Когато летящият фенер се запали, пламъкът нагрява въздуха в хартиеното тяло и той се издига. Фенерът остава във въздуха само докато пламъкът гори, а след това пада на земята.

Летящите фенери са разпространени на много места по света. Те са традиционно забавление за азиатските народи и са се превърнали в част от азиатската култура. Ползват се най-често по време на карнавали и събития от национално значение.
Пускането на летящ фенер крие и своите рискове, ако не се прави по безопасен начин. В същото време за издигането му е необходим пламък, който представлява реална опасност да се предизвика пожар, ако фенерите се приземят на лесно запалима повърхност. Те могат да достигнат значителна височина и пускането им не е препоръчително във ветровито време.

Преди няколко месеца именно летящи фенери подпалиха покрива на басейн „Приморски”, като вследствие на това изгоряха близо 4 квадратни метра.