Час пик за Движение „Нашият град” е 2011 г.
Час пик за Движение „Нашият град” е 2011 г. / netinfo
Час пик за Движение „Нашият град” са местните избори през 2011 г., когато ще се гласува за общински съвет и за кмет. Ще употребя цялото си влияние, за да убедя всички в партията, че трябва да проявим стратегическо въздържание и да не се стремим към участие в парламентарните избори догодина. Това заяви лидерът на Движение „Нашият град” Неделчо Михайлов на първата общинска конференция на партията, която се състоя в пленарната зала на община Варна.

„По-добре да сме първи на село, отколкото да вземем 1 % в републикански мащаб”, категоричен е Михайлов. Според него много по-важна е работата в полза на града – откриването на детски площадки, благоустрояването на зелените площи, общуването с хората, решаването на проблеми в общинския съвет, отколкото заради амбицията „а депутатско място и мерцедес” да се загърби самият смисъл на „Нашият град” – регионалната политика. Ако бъдат направени промени в изборния закон, може би ще трябва да променим тактиката си, но не и стратегията, допълни Неделчо Михайлов. Според него обаче народните избраници ще проявят разум и няма да стигат до крайностите, според които партии, които нямат 1% гласове на последните парламентарни избори, ще губят правото си да участват и на местния вот.

В своя обзор на изминалата една година от местните избори на 28 октомври 2007 г. Неделчо Михайлов обобщи успехите и недовършените задачи пред Движение „Нашият град”. „Не се сбъдна нашата мечта двете големи групи в местния парламент – БСП и ГЕРБ да поемат своя ангажимент и да започнат да управляват заедно града. През това време ние имахме много предложения за коалиции, но не се „прилепихме” към никого, за да не се обезличим. Сега, когато вече е ясна нашата позиция по много въпроси, продължаваме да сме желан партньор”, коментира Михайлов, който е и заместник председател на Общинския съвет във Варна.

Той обаче смята, че е крайно време „големите сърдити деца”, както образно нарича БСП и ГЕРБ, да се обединят, и че е напълно възможно след 6-7 месеца това да се случи и в национален мащаб. В рамките на несвършеното за една година Неделчо Михайлов обобщи недостатъчно добрата партийна работа по райони и липсата на достатъчно срещи с хората там. „Не се разбрахме и с кмета Кирил Йорданов по отношение на общинската жилищна политика. Според нас средствата от продажба на общински жилища трябва да отиват в специален фонд, чрез който впоследствие да се изграждат нови апартаменти, собственост на общината. Движение „Нашият град” ще настоява и за продължаване на здравната инициатива за подпомагане на програмата „ин витро” с 250 000-300 000 лв. годишно.

Общинската конференция, на която присъстваха 138 делегати, определи петима делегирани пълномощници на партията, които ще координират работата в петте района на Варна – за район „Младост” – Красимир Димов, за район „Владислав Варненчик” – Ирина Недева, за Аспарухово – Пламен Арабаджиев, за район „Приморски” – Мариана Момчева и за район „Одесос” – Борислав Златев. Те ще бъдат подчинени на председателя на градската организация на „Нашият град” Валентин Милков и ще отговарят за създаването на устойчиви връзки с хората, за детайлизиране на техните проблеми, за връзките с НПО и ще подпомагат вземането на адекватни решения за преодоляването на тези проблеми. „Нашата цел е да разширим структурите навътре, а не нагоре и да намерим алтернативни форми за контакт с хората”, убеден е Неделчо Михайлов.

Специални гости на общинската конференция на Движение „Нашият град” бяха кметът на Варна Кирил Йорданов, кметове на райони, областният и общински председател на ГЕРБ Павел Димитров. Председателят на градската организация на БСП Борислав Гуцанов отсъстваше от града, но изпрати поздравителен адрес.

Смятам, че това е бъдещето – двете големи партии да управляват заедно. В този смисъл ние - от “Нашият град” - сме акушери на модерната политическа мисъл в България.