Уникална система вече ще предупреждава за екологични замърсявания в Старозагорско
Уникална система вече ще предупреждава за екологични замърсявания в Старозагорско / netinfo

 

Уникална система за ранно предупреждение за екологични замърсявания работи от месец в Регионалната инспекция по околната среда и водите в Стара Загора. Системата е единствена в Европа и една от малкото в света. На стария континент частични изпълнения на системата има само във Франция, Испания и Англия. Средствата за изграждането й  са предоставени от трите топлоелектрически централи на територията на Старозагорска област, каза в интервю за Дарик радио началникът на  отдел„Контрол на околната среда" в РИОСВ -Стара Загора Красимир Костадинов.

Апаратурата е разположена в сградата на РИОСВ, а основната част от изчислителната техника - на територията на "Енел Марица изток 3". Регионалният център за контрол на качеството на атмосферния въздух работи на базата на три цифрови модула. Първият от тях е метеорологичната система "Аладин", която задава цялостната прогноза за времето за Европа. Вторият модул ползва данните от Американския институт по атмосферно влияние. В синхрон с тези модули действа и третият, който наслагва данните от автоматичните измервателни станции и местните метеорологични пунктове. Системата като цяло отчита и обработва всички  данни и със 70-80% точност отчита вероятността от екологични замърсявания в даден район 48 часа по-рано. Там където съществува опасност, моментните стойности се отчитат в реално време на всеки 5 минути и още преди концентрациите да са достигнали пределнодопустимите си стойности, от РИОСВ издават предписания за намаляване на мощностите или за преминаване на въглища с по-ниско съдържание на сяра.

В момента се работи по създаването на още един модул за системата, допълни Красимир Костадинов.  Неговата функция ще е „съветваща" . При  наличие на замърсяване в определен район  модулът  ще дава възможност  да се изчисли  приноса на всеки от замърсителите и ще отчита с колко процента да се намалява товарът на различните топлоцентрали при нужда. По създаването на новия модул работят учени от БАН и Консорциумът за  метеорологични системи и екипировка.