Днес Военноисторическият музей ще работи от 10 до 17 часа с вход свободен
Днес Военноисторическият музей ще работи от 10 до 17 часа с вход свободен / БГНЕС
Специална експозиция във Военноисторическия музей за 3 март
100867
Специална експозиция във Военноисторическия музей за 3 март
  • Специална експозиция във Военноисторическия музей за 3 март
Личният печат на граф Николай Игнатиев – един от четиримата, подписали Санстефанския мирен договор, може да бъде видян от посетителите в Националния военноисторически музей (НВИМ). Част от специалната експозиция по случай 3 март ще са и оръжия на участници в Руско-турската война, сред които сабята на Жельо войвода, пушката на Ильо войвода, оригиналната пика на Самарското знаме. Сред експонатите се откроява и ключът на един от най-разпознаваемите символи на свободата – паметникът на връх Шипка.
 
По традиция в днешния празничен ден музеят ще работи от 10 до 17 часа с вход свободен.

Вход свободен в Регионалния исторически музей в Бургас за 3 март

Военноисторически музей
БГНЕС

Тази година музеят възкресява спомена за българското участие в руско-турската война, като показва оръжие, принадлежало на българските войводи, разказа Мариета Станева от НВИМ. Сред експонатите е и сабята на Жельо войвода: "Една прекрасна сабя, на която със златни букви е изписано "Българино, братко мой, ти от турчин не се бой. Сабя вземи и на бой върви". Това е сабята на дядо Жельо войвода. Особено ефективна е четата на дядо Жельо, много маневрена конна чета от триста души, която разузнава проходите и действа в Еленския балкан".  
 
В центъра на музейната експозиция за 3 март е оригиналната пика на Самарското знаме. По повод третата годишнина от боевете при Стара Загора през 1880 г. в нея е вградена най-високата първа степен на Ордена за храброст. Първото по-мащабно честване е по повод 25-та годишнина от боевете, когато се открива новопостроеният храм-паметник „Рождество Христово“ в град Шипка.

Великотърновският музей с безплатна пешеходна обиколка на 3-ти март

Военноисторически музей
Копия на руски бойни знамена / БГНЕС

"Ние показваме част от церемонията - едни прекрасни наградни чашки, изработени от масивно сребро с позлата, дар от руския император Никалай II за живите и присъстващи на тържеството през 1902 г. на Шипка опълченци, също и паметни медали от това голямо честване. От друго значимо честване - през 1934 г., когато вече се открива Паметникът на свободата на връх Шипка, ние показваме ключа от самия вход на паметника, който е държал в ръцете си Цар Борис III при церемонията", каза Мариета Станева.
 
Атмосферата на времето пресъздават и оригиналните фотографии, които показват шестте опълченски дружини, участвали във войната и картини от художествената сбирка на военноисторическия музей.