През май стартира изготвянето на кадастрални карти на осем столични райони
През май стартира изготвянето на кадастрални карти на осем столични райони / снимка: Sofia Photo Agency, Юлиана Николова
През май стартира изготвянето на кадастрални карти на осем столични райони
70866
През май стартира изготвянето на кадастрални карти на осем столични райони
  • През май стартира изготвянето на кадастрални карти на осем столични райони

През май ще започне изготвянето на кадастрални карти за 8-те района на София, които към настоящия момент нямат такива. Създаването на кадастрални карти трябва да продължи шест месеца, през които фирмите изпълнители ще събират нужните данни за имотите, включително и информация от нотариалните актове.

Собствениците трябва да предоставят на геодезистите необходимите документи, което може да стане в офисите на съответните компании или на място в самите имоти. 

Приблизително 5937 хектара имоти и землища  ще бъдат обект на изготвянето на кадастралните карти за 8-те района на София, които нямат такива - Красно село, Възраждане, Подуяне, Слатина, Изгрев, Лозенец, Илинден и Триадица. В тези райони се включват  над 18 000 броя имоти  и около 34 000 сгради.

През месец май се очаква да започне и самото изготвяне на кадастралните карти. Това ще засегне всички хора, фирми и институции, които притежават имоти.  Изпълнителният директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър инж. Валентин Йовев коментира, че ще има широка информационна кампания, която да уведоми хората.

Освен информационната кампания на Агенцията по геодезия, фирмите изпълнители също ще имат грижата да уведомят гражданите на съответните райони за процедурите. Всяка фирма ще открие и офис в съответния район.

Представянето на нотариален акт е необходимо, за да се направи кадастрален регистър и данните да бъдат пълни.

След като кадастралната карта вече е изготвена предстои 30-дневен срок, в който собствениците на имоти могат  да отидат и да проверят дали има допуснати грешки. Има и двугодишен гаранционен срок, в който грешките допуснати по вина на фирмите, се отстраняват за тяхна сметка и гражданите не трябва да плащат нищо.

Опитът на Ангел Янакиев обаче показва, че хората не проявяват интерес към изготвянето на кадастрални карти и в последствие се налага да плащат такси. А без данни за имота в кадастралните карти не може да се осъществяват никакви имотни сделки.

Какво трябва да направят собствениците на имоти, чуйте в аудиофайла от Ангел Янакиев, председател на Камарата на инженерите геодезисти.