В община Сливен вече са сформирани две комисии, които ще разглеждат документите, предоставени от желаещите да кандидатстват по програмата
Общинска администрация започна разяснителна кампания по Националната програма за саниране. Всеки вторник от 16.00 часа в зала „Май“ екип от общината ще предоставя информация и ще отговаря на въпроси за условията за регистриране на сдружения и кандидатстване за финансовата помощ.
„Трябва да се положи максимално усилие знаковите сгради в центъра и в основните квартали на града да успеят да кандидатстват по програмата и да получат финансиране”, коментира днес кметът на Сливен Кольо Милев за старта на програмата. Кметът отправи апел към всички собственици да започнат провеждане на Общи събрания, на които да се вземе решение за регистрирането на сдружения на собствениците и за кандидатстване за санирането на жилищните сгради.
278 са сградите в Сливен, построени по индустриален способ. От тях 105 са по системата на едропанелното жилищно строителство , 160 са по системата на пакетно повдигани плочи, а 13 от сградите са строени по системата на едроплощен кофраж като всички те могат да кандидатстват по програмата.
„Ако сградите се състоят от няколко блок секции, всеки един вход, който представлява отделна секция може да регистрира отделно сдружение“, посочи още Кольо Милев и подчерта, че когато се подава заявление за кандидатстване по програмата, то трябва да се подаде от името на всички сдружения на дадена сграда. Необходимо е постигане на съгласие от собствениците на самостоятелни обекти, представляващи поне 67% идеални части от общите части като се изисква и съгласие на всички собственици на самостоятелни обекти да осигурят достъп по предварително съгласуван график до всеки самостоятелен обект от етажната собственост. Съгласието трябва да се оформи в протокол на Общото събрание и да се заяви в община Сливен. Следващата стъпка в методологията на програмата е подписването на договор между община Сливен и сдружението на собствениците. Този договор ще даде основание на Общината да проведе процедурите за възлагане на дейности, с които ще бъдат обновени сградите и ще се постигнат мерките за енергийна ефективност. След подписване на договора между Общината и сдружението на собствениците следва подписване на договор за осигуряване на финансовата помощ за целево финансиране между Общината, Областна администрация и Българската банка за развитие. В този договор ще бъде посочено точно сдружението, което ще се финансира, т.е съответната сграда. Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради ще финансира всичко, което би довело до намаляване на сметките за отопление на сградата и което ще направи нашите жилища по-топли.
По програмата ще се ремонтират и подменят всички елементи от сградата, които са общи, т.е общите части на сградата. Тези общи части са покрив, фасади на сградите, дограми на прозорците. Програмата ще финансира още освежаване на стълбищното пространство, ремонт на всички общи инсталации, включващи общите водомерни възли, сутеренните помещения, вертикалните щрангове на водопроводната и канализационната инсталация, отоплението и електро инсталации в общите части на сградата.
Програмата няма да финансира ремонта на такива части на сградата, които нямат характер на общи части или вътрешните ремонти. Подготовката на документите, обследването, изготвяне на техническите проекти и провеждането на процедури съгласно Закона за обществените поръчки ще се извършват от община Сливен.
До момента в община Сливен няма подадени заявления за регистрация на сдружения на етажна собственост по съответната програма, съобщиха от общинското ръководство.