Какви инвестиции са необходими в „Топлофикация"-Шумен за ограничаване на топлинните загуби и до какъв размер могат да бъдат намалени те, както и каква крайна цена за абонатите може да бъде постигната при когенерация с увеличение на мощностите. Заключение по тези два въпроса трябва да бъде дадено от работна група, в която влизат експертите Петър Петров, Иван Кунев, Христо Христов и Максим Иванов. Това реши на първото си заседание днес сформираната, с решение на местния парламент, работна комисия по въпросите за ТЕЦ-а. Становището на работната група трябва да е готово до петък, когато е и следващото заседание на комисията.
По време на днешното заседание директорът на „Топлофикация" Христо Христов обясни, че предложената от „Титан Пауър" цена от 69 лв. за мегават час към крайния потребител е непостижима. „За мен не е реалистично при 65 лв. продажба от дадено дружество, „Топлофикация" да продава на 69 лв. и да съществува", заяви Христов. Той добави, че в момента себестойността на 1 мегават час на изхода от ТЕЦ-а е 65,70 лв., а загубите са 50%.
„Този отоплителен сезон го забравете, нищо не може да се направи за новия отоплителен сезон", заяви бившият директор на ТЕЦ-а инж. Иван Кунев.
По време на заседанието общинският съветник Христо Дечев представи варианти за създаване на публично-частно партньорство и приватизация на шуменската „Топлофикация".
Следващото заседание на комисията ще се проведе на 3 септември от 14:00 часа.