Има спешна необходимост от реформа на водния сектор, особено след наводненията през лятото, заяви днес в Пловдив експертът от дирекция „Управление на водите“ към екоминстерството Асен Личев. По думите му, повечето язовири и речни диги в страната са строени преди десетки години и тази инфраструктура не може да се справи с предизвикателствата на климата.
Вече 20 години политиците не искат да направят необходимата реформа, отбеляза Личев и коментира, че се замисляме едва след бедствията, когато започват и благотворителни кампании за пострадлите. Той отбеляза, че в същото време не извършва почти никаква превантивната дейност
Между 2 и 5 пъти над нормата са били валежите през това лято. Според екпертите основните причини за наводненията са остарялата ситема за защита от вредното въздействие и нерегламентираното строителство.
Общинските язовири са близо 2 500, а с диги са укрепени около 20 % от общата площ на реките в България.
Според изискванията на Европейската комисия до края на 2015-та трябва да се разработят планове за управление на речните басейни. Директорите на четирите басейнови дирекции в страната поясниха и какво включват конкретните дейности по разработването на плановете за управление риска от наводнения за следващия програмен период.