/ ThinkStock/Getty Images
Жители на Брацигово започват да събират подписка срещу намерението на чуждестранна компания да изгради площадка за рециклиране на пластмаса край общинския център. Хората се опасяват, че дейността на предприятието ще остави своя негативен екологичен отпечатък върху природата и съответно трите гордости на градчето – минералните води, маслодайните рози и туризма.

Недоволството избухна след публикуване на съобщението на сайта на местната администрация. В призивите, разпространявани лавинообразно от вчера, се казва, че от началото на 2018 година Китай е спрял вноса от Европа на пластмасови отпадъци заради вредите върху околната среда, а сега част от тях се насочват към Брацигово (вероятно се има предвид, че инвеститорът – „Европейска рециклираща компания“ ООД, е собственост на предприемачи от азиатската страна). Апелът към гражданите е да подкрепят подписката и да изпратят възражения на имейлите на родопската община и на РИОСВ-Пазарджик. Срокът за това е 14 дни, а те изтичат на 25 януари.

Дружеството възнамерява да организира дейността си в бившия завод за емайлирани домакински съдове. Имотът с площ близо 25 дка и съществуващите в него сгради са отдадени с дългосрочен договор за наем от 29 октомври миналата година от собственика – „Каомет“ ЕООД.

Брацигово настръхна срещу предприятие за рециклиране на пластмаси
netinfo

Годишно там ще се преработват по 20 000 тона отпадъци, които ще се доставят на бали по 1000 кг. На място ще се сортират по цветове и видове, ще се раздробяват и измиват машинно, после ще се изсушават, разтопяват и превръщат в гранули – суровина за ново производство. Всекидневно ще се ползват по 20 кубика вода, а след пречистване те ще се вливат в съществуващата канализация. В уведомлението си до РИОСВ инвеститорите уверяват, че нямало да бъдат емитирани опасни вещества и вредни емисии от дейността.

По данни от Търговския регистър „Европейска рециклираща група“ съществува в българския правен мир от 26 септември 2018 година. Седалището на фирмата е в Пловдив, на ул. „Густав Вайганд“ 20. Собственици са двама китайски граждани – Джоу Шидан с 80 000 лева и Янг Ванг с 20 000 лева.