На 4 септември, по повод отбелязването на 110-та годишнина от основаването си, Институтът по лозарство и винарство в Плевен, откри изложба на различни десертни и винени сортове грозде.
На изложбата бяха представени общо 37 сорта, десет от тях бяло десертно грозде, между които „Плевенски фаворит", представен като нов сорт, седем черни десертни сорта, четири бели и 11 червени винени сорта.
„За разликата от миналата година, която си беше лозарска година, тази не е добра за лозарите". Това каза за медиите директорът на Института по лозарство и винарство в Плевен, доц. Виолета Димитрова. Тя посочи три основни фактора, които са повлияли решаващо за слабата реколта тази година.
„Повреди от силни измръзвания, вследствие на ниските температури, обилните валежи от дъжд, по време на цъфтежа, които са се отразили на качеството на десертното грозде и невероятната суша, която настъпи това лято. Всичко това даде отражение и на количеството и на качеството на гроздето", коментира доц. Виолета Димитрова. Тя обясни, че количеството на гроздето се е повлияло от измръзванията тази зима, а влошаването на качеството е дошло от това, че поради високите летни температури се е получило едно засъхване, тъй като процесите на узряване не са протекли по естествен начин.
Доц. Димитрова сподели, че неблагоприятните условия през изминалия сезон, най - вероятно ще дадат негативно отражение и върху реколтата догодина, но разбира се, това най - вече ще зависи от предстоящите климатичните условия.
Институтът по лозарство и винарство е създаден през 1902 година като "Държавна опитна станция по лозарство и винарство" с решение на Министерството на зeмеделието и търговията. Регионът на Плевен е определен като подходящ за основаване на станцията по препоръка на известния в Европа професор Пиер Виала от Парижкия земеделски институт. Държавната опитна станция е първото научно-изследователско учeреждение в областта на лозарството и винарството у нас и пето в света след Русия (1828), Италия (1872), Франция (1874) и Унгария (1898).
След присъединяването на България към Европейския съюз, Институтът по лозарство и винарство - Плевен е част от европейското научно пространство със сто и десет годишната си история, значими научни постижения и квалифициран научен потенциал с възможност да предлага научни решения по проблемите на лозарството и винарството.