Оцелял след отравяне египетски лешояд бе върнат в дивата природа край момчилградското селo Чобанка.
Мъжкият екземпляр, който знаково получи името „Шанс“, бе повече от месец в Спасителния център за диви животни - "Зелени Балкани" в Стара Загора, след като с женския екземпляр от двойката бяха открити от екипа с куче за борба с отровите в дивата природа на Българското дружеството за защита на птиците (БДЗП) в началото на април в критично състояние.

Лешоядите бяха отровени, а по случая тече разследване. До двойката екипът стига, след като проследяващото устройство на женската спира да отчита движение, разказват от БДЗП.
Добри новини за отровения египетски лешояд в Източните Родопи (ВИДЕО)
„Възрастното куче намери лешояда, веднага даде сигнал и ние, като отидохме, видяхме, че птицата агонизира и е на ръба на смъртта, но все още си отваря леко клюнчето“, разказа Николай Терзиев от екипа с куче за борба с отровите в дивата природа в БДЗП.
Той допълни, че това е може би първата ситуация, откакто съществува екипът, при която е спасена птица, тъй като отровите са много опасни, действат много бързо и буквално в рамките на минути животните умират.

Шанс и неговата партньорка бяха открити на стотина метра от отровната примамка. Двойката египетски лешояди се е формирала само година по-рано и не е имала възможността за потомство. След успешното лечение мъжкият екземпляр получава втори шанс - за живот и за семейство с потомство.

„Шанс сега е маркиран с джипиес предавател, което ще ни даде възможност да го проследяваме, да видим как ще се справя отново в природата, къде ще се придвижва и не дай боже, да регистрираме други такива инциденти. Надяваме се той да има повече късмет, отколкото имаше до момента“, каза Волен Аркумарев от БДЗП.
Разследват смъртта на египетски лешояд от защитен вид
Той допълни, че районът, където бе пуснат Шанс, е един от най-важните за опазването на египетския лешояд в страната. В цяла България са останали само 35 двойки от този световно защитен вид, като 30 от тях са в Източните Родопи.

„Така че именно отговорността на местните хора тук е да опазват и да ценят този вид, така че да го оставим и за бъдещите поколения“, каза още Аркумарев.
Той обясни, че само след ден други шест дарени от различни зоопаркове и спасени египетски лешояди ще бъдат маркирани с джипиес предаватели, преди да бъдат пуснати в дивата природа на територията на община Крумовград.