/ Маргарита Петрова
Да отпадне досегашното заплащане на 2 процента режийни разноски при купуване на общински имоти, предлага на местния парламент кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев. Идеята е да се стимулират инвеститорите в общината, обясни зам.-кметът по икономическите въпроси Олга Китанова. Това е едно от основните изменения в Наредбата за разпореждане с общински земи и имоти.

"Досега при всяка сделка, купувачите заплащаха и тези 2 % върху сумата. Предложението не е обвързано откъм законови изменения, а е наше решение, което ОбС ще разгледа утре на сесията. Вече дори подготвяме три докладни за имоти на стойност 150 000 лева, които да бъдат разгледани на следващото заседание през април. Има инвеститорски интерес и се надяваме да продължи", допълни Китанова. 

Още едно сериозно изменение има заложено и то касае увеличаване на наемните цени за ползване на пасища, ливади и земеделски земи.

"Наредбата е от месец януари 2008 година и оттогава не е променяна. За 10 години, икономическата ситуация се промени. Освен това е много голям интересът от страна на земеделци за наемането им, което обуславя и корекциите, които предлагаме, като сме сравнили с цените в съседните общини.

Така например, пасищата и ливадите, които се наемат досега на цени между 6 и 8 лева за декар, ще станат в порядъка около 12-13 лева, а при земеделските земи увеличението е около 25% за декар при различните категории.

Досега в Наредбата имаше тарифа, че земеделци наели над 10 дка, ползват цените на половина, за сметка на по-малките, което не е правилно спрямо тях. Това отпада, за да са всички равнопоставени", разясни още зам.- кметът Олга Китанова. 

Тя внесе яснота и по овърдрафта в размер на 500 000 лева, който съветниците ще трябва да разгледат на сесията утре. "Става въпрос за одобрен кредитен лимит, който се ползва само при необходимост и на части.

За 3-та година го искаме като лихвата отново ще бъде около 2% и се изплаща в рамките на същата година, така че няма да тежи на никой след това. Към настоящия момент той не е наложителен. Идеята за подобен овърдрафт е да се разполага със средства, с които да се покриват разходи свързани с разплащания, за които се чака впоследствие верификация.

От лятото стартираме например с разплащания по европейските проекти, а там парите са големи и няма как да се извадят веднага. Впоследствие ще ни бъдат върнати тези пари от Управляващия орган, но ще отнеме време, докато ги получим.

Имаме поръчки за 920 000 лева за рехабилитация и преасфалтиране на улици, които лятото отново трябва да разплащаме, вместо да стоят като просрочия", заключи Олга Китанова.
Дарик- Кюстендил