Опазването и поддържането на популациите на значими растителни и животински видове и техните местообитания е една от целите на проект "Изпълнение на дейностите включени в плана за управление на Природен парк Рилски манастир". Стойността на проекта е 978 000 лв. 85% от средствата са от Европейския фонд за регионално развитие, останалите по ОП "Околна среда", уточни ръководителят на проекта Десислава Андонова.
Специалисти ще изготвят карта на разпространение на лечебните растения- пролетно котенце, жълта тинтява, тис, златовръх, видове с национално и световно значение.
Ще бъдат разработени методи за ин витро размножаване на петниста тинтява и игусихиева ведрица.
Проектът предвижда възстановяване и поддържане на популациите на алпийския тритон. Ще бъдат уловени тритони от други места в страната и ще бъдат заселени в природния парк.
Ще бъде проучена миграцията и ще се поддържа популациятта на дивата коза. "За целта ще бъдат упоени няколко кози, ще им се сложат нашийници, ще ги пуснем там, откъдето сме ги взели и така ще ги следим. Всичко това е позволено, не навреждаме на животните", заяви директорът на Природният парк Димитър Христов. Той уточни , че там няма изчезнали изцяло видове, но има такива с намалена популация, които всъщност са включени в проекта.
Проектът предвижда изграждането на екопътека за хора с трайни увреждания в местността Кирилова поляна, на 7 км. от Рилския манастир. Там ще бъде изграден и оборудван и информационен център.Ще бъде направен и ремонт на 7 туристически маршрута.
"Природният парк е разположен на 25 000 хектара, от тях 95% са собственост на Рилската света обител. Това, че собствеността не е държавна не означава , че имаме пререкания, напротив- добре си взаимодействаме", обобщи Димитър Христов.
"Изключително важно е , че проектът е обърнат към хората с трайни увреждания, така и те ще могат да се насладят на природните красоти", коментира областният управител Владислав Стойков.