Публичното изслушване на двамата кандидати за Обществен посредник в община Кюстендил- Любомир Иванов и Васил Иванов премина за 1 час, при слаб интерес от страна на гражданите. Присъстваха Комисията по номинации, от 5- ма общински съветници, председателят на ОС Михаела Крумова, съветници и няколко граждани. Въпроси към кандидатите имаха Михаела Крумова, Младен Ризов, майката на Любомир Иванов- Маргарита Иванова, както и членовете на комисията Кирил Илиев, Димитър Велинов, Любомир Васеви и Владислав Паунов.
Кандидатите за омбудсман представиха концепциите си, като и двамата акцентираха на ограничените си от нормативната уредба правомощия и не докрай уреден статут.
"Общественият посредник няма да реши всички проблеми, но може да е този медиатор, който да посредничи между гражданите и общинската власт. Крайно време е да има някакъв коректив в тази община, но за съжаление той ще е на заплата в общината", каза Любомир Иванов. Той даде примери за забавени към него отговори от община Кюстендил, поискани като заявител по Закона за достъп до обществената информация. "Защо в Правилника за работата на обществения посредник не е предвидена санкция за служител на администрацията", попита Любомир Иванов. Той предвижда създаване на профили на омбудсмана на Кюстендил в социалните мрежи, за отчет пред гражданите и връзка с тях.
"Институцията е слабо уредена законодателно. Тук е много важна личността на обществения посредник. Тя трябва да има нормални отношения с кмета и председателя на ОС, независимо от личностите, които заемат тези постове. Омбудсманът трябва да е коректив, но трябва да знае как действа администрацията, какви са правилниците за работа на общинските предприятия и търговски дружества. Колкото и нескромно да звучи, след постовете, които съм заемал, аз съм добре запознат с работата на администрацията", заяви кандидатът Васил Иванов. За популяризиране на институцията той предвижда изработката на листовки и приемни в малките населени места от общината. Васил Иванов поиска офиса на обществения посредник да не бъде в сградата на община Кюстендил.
След въпрос на председателят на Комисията по номинациите за Обществен посредник, Владислав Паунов стана ясно, че Васил Иванов има 23- годишен юридически стаж, а Любомир Иванов- 3- годишен.
"Очаквах този въпрос. Текстът от Правилника, за над 5 години стаж в правото и публичната администрация е препоръчителен. Бил съм и дълги години съдебен експерт, но това не се третира като юридически стаж", отговори Любомир Иванов.
Майката на Любомир Иванов попита другия кандидат Васил Иванов, дали кандидатурата му не е в конфликт на интереси?
"Няма никакъв конфликт на интереси. Знаете, че и националния омбудсман, нашата съгражданка Мая Манолова също е адвокат, но спря правата си като такъв, след избора й. Ако бъда избран за Обществен посредник в община Кюстендил, веднага ще подам молба за спиране на адвокатските ми права", отговори Васил Иванов.