На тази дата през 1945 г. първи състав на Народния съд обявява смъртните присъди на 67 депутати, 22-ма министри начело с министър-председателите акад. Богдан Филов, Иван Багрянов, Добри Божилов на правителствата от 1941 до 9 септември 1944 г., 47 генерали и висши офицери, 8 царски съветници и на регентите на малолетния цар. Спасява се от смърт само последният премиер Константин Муравиев с присъда от 15 години затвор.
Смъртните присъди са изпълнени в нощта на 1 срещу 2 февруари.
Един от разстреляните депутати е от Дупница, това е Димитър Икономов.
В своя публикация краеведа Иван Хаджийски пише, че „Историческата истина налага да подчертая, че Димитър Икономов е един от 43-мата депутати, които на 17 март 1943 година подписват петиция до министър-председателя Бодган Филов, в която се обявяват в защита на българските евреи. Под негов груб натиск Димитър Икономов оттегля подписа си, но той и жена му помагат на много евреи от Дупница, които са били приготвени за депортиране".
Според проучването на Иван Хаджийски в "Антиболшевишката съпротива в Дупнишка околия през 1945-1958 г" жертвите на политическия терор след 09.09.1944 г. са 322 души а 508 са преминали през затвори и концлагери. Сред жертвите - убит веднага след 09.09.1944 год. е и кмета на Дупница - Давидко Янев Дробачки / 1893 - 1944/ , кмет на Дупница от ноември 1939 - март 1944 год.