Общинските съветници обсъждат местните данъци в Севлиево
Общинските съветници обсъждат местните данъци в Севлиево / Община Севлиево

През 2011-2015 г. се реализираха редица рехабилитационни процедури на уличната мрежа в община Севлиево, в т. ч. преасфалтиране на пътища, изграждане и реконструкция на кръстовища и др., което доведе до подобряване инфраструктурата на територията на общината. През следващите години, за гр.Севлиево не се предвижда отпускането на европейски средства от оперативните програми за финансиране на ремонти и изграждане на улици, тротоари и други инфраструктурни обекти.  По програма “Региони в растеж“ Севлиево ще получи средства само за въвеждане на мерките за енергийна ефективност. Единственият начин да продължи и през следващите години да се подобрява градската инфраструктура е да се променят нивата на местните данъци и такси. С колко и дали? Това ще решават общинските съветници на сесия във вторник.

По-голямата част от данъците не са променяни от 2008 г., когато за първи път е приета „Наредба за определяне размера на местните данъци на територията на община Севлиево”. Тогава минималната работна заплата беше 220 лв., а за 2016 г. се предвижда да бъде 420 лв. – или това е увеличение от 90,90 на сто спрямо 2008 г. Инфлацията през периода 2008 – 2014 г. е около 20 на сто. В същото време - за периода  от 2008 г. досега основните данъчни тежести по Закона за местните данъци и такси (данък върху недвижимите имоти, данък върху превозните средства, данък при дарение и др.) останаха непроменени, въпреки трайното повишаване на цените на горивата, услугите и минималната работна заплата. Най-тежък е проблемът със селата, където събраните данъци не стигат дори да покрият разхода за уличното осветление.

За едно жилище в града, което е основно за собственика и е с данъчна оценка от 20 000 лв. данъчната тежест ще се увеличи със 7,00 лв., а за жилище с данъчна оценка 50 000 лв. - с 17,50 лв. В селата за жилище с данъчна оценка 5 500лв. увеличението ще е с 3,80лв., а за жилище с данъчна оценка 3 000лв. с 2,00лв.

Увеличеният размер на данъците ще се върне обратно към жителите на общината под формата на обновена общинска инфраструктура и облагородена околна среда още през следващата година, общината ще гарантира финансовата си устойчивост и стабилността  на общинския бюджет, от който се ползват жителите на Севлиево.Факт е, че в общинската администрация постъпват стотици искания от граждани и фирми, касаещи инфраструктурни проблеми.Най-често посочвани са проблемите с качеството на пътната настилка и тротоарите. Въпреки усилията, основно поради финансов недостиг, общината успява да удовлетвори малка част от тях. Една по-висока ставка на налозите от една страна би донесла повече сигурност в приходната част на бюджета, а от друга - ще осигури допълнителните средства, необходими за решаване на местните инфраструктурни проблеми.

Съгласно действащата нормативна уредба, основен източник на средства във всеки местен бюджет са местните данъци.Сега действащите размери са в по-ниските нива на законовите граници. За данък върху недвижимите имоти действащите промили са 1,0 за имоти на физически лица и жилищни имоти на юридически лица и 1,5 на хиляда за нежилищни имоти на юридически лица. Определените  граници в ЗМДТ са от 0,1 до 4,5 на хиляда. Предложените промени са 1,7 на хиляда за имоти на физически лица и жилищни имоти на юридически лица и 2,2 на хиляда за нежилищни имоти на юридически лица - граници под половината от заложените в ЗМДТ. Същото се отнася и за данък върху превозните средства, патентен данък и туристически данък. Предложените изменения са в средните и под средни размери на определените в закона граници.