/ Регионален етнографски музей на открито „Етър“
За кулинарния конкурс „Гозби по стари традиционни рецепти“ през януари бяха одобрени четири рецепти, съобщиха от музея. 

Назад във времето: Модерните мъже са носели тази дреха (СНИМКИ)

Той бе обявен по повод 55-та годишнина от основаването на музей „Етър“, която бе отбелязана миналата година. Конкурсът приключва през този месец, но по-късно през април музеят ще обяви друг, чиято цел ще бъде събирането и популяризирането на различни видове традиционни рецепти за приготвяне на зимнина.

Регионален етнографски музей на открито „Етър“

До 31 януари приятелите на музея във Фейсбук могат да оценяват предложените рецепти и в края на месеца по броя на лайковете ще бъде определен победителят в кулинарния конкурс за месеца.

Втасала питка

Рецептата е на Христина Колева от Габрово

Необходими продукти: 50 мл топло прясно мляко, 100 гр кисело мляко, 2 яйца - 1 жълтък за намазване на питката, 1 с. л. захар, 1 ч. л. сол, 5 с. л. олио, 7 гр суха мая, 750-770 гр брашно, 40-50 гр меко краве масло.

226 070 са посетителите на музей „Етър” през 2019 г.

Начин на приготвяне:Брашното се пресява. Прави се кладенче и в него се поставят всички продукти без кравето масло и жълтъка, който е за намазване на питката. Замесва се меко тесто. 

Поставя се в намаслена купа, покрива се със стреч фолио и се оставя на топло да втаса. Тестото се разделя на три равни части. Всяка част се разточва на кръг с диаметър 40 сантиметра.

Регионален етнографски музей на открито „Етър“

Корите се поставят една върху друга, като помежду тях се маже с мекото краве масло. Последната кора не се маже. Кръгът се разделя на 16 сектора.Всеки сектор се усуква няколко пъти, като крайната част се подпъхва към средата. 

Питката се оформя върху хартия за печене и след това се поставя, заедно с хартията в тава с размери 28 сантиметър. Поставя се на топло да втаса. Втасалата питка се намазва с отделеният жълтък смесен с 1 с. л. кисело мляко. 

По желание в средата се поръсва с ленено и маково семе. Питката се пече в предварително загряла фурна на 160 градуса с вентилатор 35 минути.  

Регионален етнографски музей на открито „Етър“

Бабин лучник

Рецепта на Христина Христова, секретар на НЧ „Св.Климент Охридски - 1899“ с. Сенник


Необходими продукти: 1 кг тесто, 500 гр лук стар, 50 мл олио.

Начин на приготвяне: Разделяме тестото на две различни по големина топки. Разточваме по-голямата топка на кора с няколко сантиметра по-широка от тавата, в която ще приготвите лучника.

Слагаме кората в намазнената тава и оформяме бордюр по стените. Нарязваме лука на едро и го задушаваме в олио около 10 минути. Прибавяме чубрица, джоджен и сол на вкус. Разбъркваме добре и изсипваме лука върху кората, като го разделяме равномерно.

 Разточваме втората топка на кора с големината на тавата. Слагаме я върху лука, припокриваме я с краищата на долната кора и ги прищипваме. Пече се в умерена фурна около 20-30 минути. Готовият лучник нарязваме на триъгълни парчета. Да ви е сладко.

Регионален етнографски музей на открито „Етър“

Тиквеник

Рецепта на Христина Христова от с. Сенник


Необходими продукти: домашно точени кори, счукани орехи  -1 ч. чаша, канела - 1 ч. л., настъргана тиква - 1 супена паничка, галета - 1 супена лъжица, настъргана ябълка - 1 бр., сиропена заливка - 500 г, вода, захар - 1ч. чаша, олио.

Начин на приготвяне: Върху лист от корите намазваме с олио, поръсваме с продуктите, които предварително сме разбъркали, навиваме на точилка на руло. Печем до златисто.


Малки рибки, запечени в тесто

Рецепта на Христина Петкова от с. Богатово


Необходими продукти: 1 кг.  брашно, 10 с. л. олио, 1 кубче мая, 0.400 мл прясно мляко, 2 с. л. захар, 1 кафяна лъжичка сол, 1 яйце.

Българчета, живеещи в Северна Ирландия, направиха виртуално посещение на музей „Етър” (СНИМКИ)

Начин на приготвяне: Замесва се тесто и се разделя на равни топки като всяка се разточва и в нея се слага месото от предварително изпържената и обезкостена риба. С помощта на нож нарязваме на около 2 см. 5 разреза и  завиваме рибата с тесто, така че да се получи тялото на рибката, оформят се опашката и главата.

Оформените рибки се оставят за половин час, за да втаса тестото, и се изпичат в не много загрята фурна.