Градините имат мисия в днешното общество, а именно да отворят вратите си за публиката, да извършваме и популяризаторска, освен научноизследователска дейност. С тези думи д-рКрасимир Косев, директор на Университетската ботаническа градина в София, откри изложба, посветена на Двореца в Балчик, предаде БГНЕС.
Изложбата показва не само разнообразната растителност на градините на двореца, а също и историята на резиденцията на румънската кралица Мария Единбургска. Дворецът в Балчик е уникален, защото съдържа неповторимо съчетание на култури, на история, на послания, каза Росица Златкова, изследвала двореца в продължение на 9 години. Всеки един от разказваните митове около това място съдържа в себе си истина. Но истинските персонажи и герои се оказаха много по-интересни от легендите. Кралица Мария наистина е обичала това място по много лични причини, продължи Златкова. Биологът изрази надеждата си работата по подобни изследвания да продължат, независимо дали са с любителски, или научноизследователски характер.
Изложбата ще намери естествения си естетически вид в тази градина, в момента е малко притеснена, пошегува се ректорът на СУ "Св. Климент Охридски" проф. Иван Илчев. Ботаническите градини не са място само за разходка, а за изследвания, затова са създадени. Тези градини в България трябва да са обществено достояние, според нас няма достатъчно голям университет в страната, способен да работи качествено в една ботаническа градина, допълни Илчев. Ректорът на СУ съобщи и сключени споразумения с 4 други университета за съвместна работа в сферата на ботаниката . За мен това е начинът една малка страна да се развива, чрез сътрудничество между институциите, каза още проф. Илчев.