На удивителни исторически разкрития се натъкнаха археолозите в Акве Калиде. Глава с диадема от каменна статуя на император и монументални структури от римския период са само част от окритията.
Екипът проучва опожарени пластове от четвърти и шести век на дълбочина от 4 до 6 м от съвременното равнище. В тях се отриват предимно керамика и монети от времето на Константин Велики.
В тях се откриват предимно керамика и монети от времето на Константин Велики - първият християнски император. Голяма част от монетите, намерени този сезон, принадлежат към възпоменателните серии, сечени във връзка с провъзгласяването на Византион за нова столица на Римската империя от Константин Велики.
На 15-20 м от пространството, определено за проучване тази година, е откритата впечатляваща монументална архитектура. Друга изненада за проучвателите е засеченият зид с дебелина от 3,6 м. Той се намира в северната част на обекта, под разкритите от Цоня Дражева през 2009 г. част от улица и дебели колони.
Масивният зид - площадка на по-късен етап е преправен във входно пространство, а материалът от него е преизползван за настилка.
Разкопките това лято потвърждават огромното значение на Акве Калиде за историята на нашите земи в периода IV-VI век, когато навлизат варварските племена готи и авари. Според ръководителя на археологическите проучвания в Акве Калиде - доц. д-р Димчо Момчилов, вече няма съмнение, че пожарите от IV век се датират с готските нападения и тяхното трайно установяване тук.
Това се определя от разкритите още през 2012 г. погребения сред горелите пластове на вестибюла на римската баня.