Секс робини на Ислямска държава получиха наградата Сахаров за човешки права
Секс робини на Ислямска държава получиха наградата Сахаров за човешки права / БГНЕС

Две иракски жени от етническата група язиди, преживели наложеното им от джихадистите от "Ислямска държава" сексуално робство, получиха най-високата награда на ЕС за човешки права на церемония в Европейския парламент в Брюксел, предаде ДПА.

Жените от града на ужасите: Мъртви сме, само дето още дишаме

Наградата за свобода на мисълта на името на известния съветски дисидент и правозащитник Андрей Сахаров бе присъдена на Надя Мурад и Ламия Аджи Башар през октомври за тяхната дейност в язидската общност, насилствено изселена от джихадистите с нечовешки репресии пред 2014 г.

Секс робини на Ислямска държава получиха наградата Сахаров за човешки права
netinfo
Сред предишните носители на наградата "Сахаров" в размер от 50 000 евро са бившият президент на Южна Африка Нелсън Мандела и бившата опозиционерка в Мианма Аун Сан Су Чжи.

Турчин, украинец и иракчанки са предложенията за тазгодишната награда "Сахаров"

Двете язидки са от иракското село Кочо, което бе завзето от ИД през август 2014 година. Джихадистите използваха сексуални робини като възнаграждения за техните бойци и активно поощряваха изнасилвания на жените от покореното население.

Секс робини на Ислямска държава получиха наградата Сахаров за човешки права
netinfo
Репресиите им срещу язидите бяха особено жестоки, защото ИД ги смята за неверници. Жените и девойките бяха отделени от мъжете в семействата си (мнозина от които бяха разстреляни в масови екзекуции) и бяха дадени като военна плячка на бойците джихадисти.

Секс робиня на Ислямска държава стана посланик на добра воля на ООН

Около 1000 жени и деца от Северен Ирак, повечето от тях язиди, преживели сексуално робство при джихадистите, сега живеят в 21 града и села в югозападната германска провинция Баден-Вюртемберг. Те бяха изведени в Германия през 2015 и началото на 2016 г. по специална програма, инициирана от премиера на провинцията Уинфрид Кречман, който отпусна 95 млн. евро за тяхното устройване там. С тази сума се покриват разходите по тяхното настаняване, здравно обслужване и психотерапия за жените, преживели ужаса на робството при джихадистите.

Макар че програмата е само 3-годишна, нейният изпълнителен шеф проф. Михаел Блуме каза, че повечето от жените смятат да останат задълго в страната.

Източник: БТА