Убийствената буря Санди се стовари върху източното крайбрежие на САЩ тази нощ. Към този момент е потвърдена смъртта на 13 души, свързана с последствията от опустошителната буря. Първият потвърден починал мъж е на 30 години, обяви губернаторът Андрю Куомо. Трагичният инцидент се е случил в Куинс, Ню Йорк, мъжът е на 30 години. Причина за смъртта е падане на дърво върху дома му, който се намира на 166-та улица.
Стотици хиляди остават без електричество. Ураганът, който е хибрид от няколко атмосферни системи - супербурята Санди, студеният въздух от запад и допълнителният студен арктичен въздух, се стовари върху източната част на Щатите след 8 часа вечерта местно време. В тази част на страната живеят около 20 процента от жителите и е най-гъсто населената.
Едва ли скоро сте виждали подобни фотографии от Ню Йорк - градът, който никога не спи днес е потопен в тъмнина. По-голяма част от Манхатън и останалите части на Ню Йорк са тъмни, електричеството е изключено или принудително прекъснато.
Какво се случва в Щатите към този момент:
- почти 6,8 милиона души в засегнатите части са без електричество.
- седем тунела на метрото са наводнени. Метрото е на 108 години, но никога досега не е се е сблъсквало с подобно предизвикателство, информира шефът на транпортната служба Джоузеф Лота.
- най-лошата част от бурята отмина и нивото на придошлите води в Ню Йорк и Атлантик Сити се снижава - нивото на вълната в Ню Йорк достигна рекордно равнище от няколко метра.
- трафопост избухна на 14-а улица в Манхатън.
- кметът Майкъл Блумбърг: "Ако все още сте в зона А и може да намерите начин да се измъкнете от там, тръгнете веднага. Условията се влошават много бързо и възможността, която ви позволява да си тръгнете безопазно, е малка".
- части от долен Манхатън продължават да бъдат със спряно електричество.
- във вторник ще бъдат затворени училища, транспортна система, борсата; засега няма информация какво предстои в сряда - актуални репортажи на живо за бурята могат да се наблюдават чрез този линк.
- първоначалните данни на ABC и Weather Channel, че сградата на нюйоркската фондова борса е наводнена бяха отречени от говорителя на борсата.
- нивото на водата и силата на вятъра в Ню Йорк отслабват - евакуира се университетската болница в Ню Йорк, поради спиране на електричеството и проблем при стартиране на генераторите; асансьорите не работят.
- пациентите в критично състояние се носят на ръце.
- кметът Блумбърг помоли обажданията до спешния телефон 911 да бъдат намалени само за случаи, които наистина застрашават живота. "Повече от 10 хиляди обаждания са регистрирани за период от 30 минути", обясни Блумбърг.
- пожари на много места в Бруклин, противопожарните екипи нямат възможност да се справят с всички сигнали - по последни данни около 670 хиляди души в Ню Йорк са без електричество.
- ситуацията в Атлантик Сити също се подобрява, нивото на водата започва да спада - ураганът Санди се стовари в крайбрежието до Ню Джърси около 8 часа вечерта със скорост от около 100 километра в час; по-голямата част от Атлантик Сити беше буквално залята с вода.
- трагични смъртни случаи има в Ню Джърси, Ню Йорк, Западна Вирджиния, Пенсилвания и Кънектикът; към този момент данните са за 10 жертви.
- президентът Обама и републиканският претендент Мит Ромни отмениха всички предизборни събития по-малко от седмица преди изборния ден. Барак Обама направи обръщение към нацията и предупреди за сериозността на ситуацията: "Когато ви кажат да се евакуирате, вие наистина трябва да го направите. Не отлагайте, не спирайте, не поставяйте под съмнение инструкциите, които ви дават. Това ще бъде една много силна буря".
- ураганът Санди е причина за смъртта на 69 души в Карибите преди да достигне до източноамериканското крайбрежие.
- въпреки че Санди е категоризиран като Категория 1 от скалата до 5, поради своето ниско барометрично налягане притежава сериозна сила, която движи водата към брега.
- мощността на нахлуване на вълните към брега е най-високата отчитана някога в североизточната част на Америка.
- нивото на придошлите вълни спадна от 9 на 3 метра за последните няколко часа.
- летище JFK е залято с вода, уебсайта на летището е на практика недостъпен; полетите са прекъснати и специалистите очакват домино - ефект, свързан с стотиците хиляди пътници и отменените пътувания.
- има наводнени участъци от метрото в източната част на Манхатън.
Евентуална възможност, малко вероятна към този момент, е отлагане датата на изборите в САЩ, насрочени за 6 ноември, вторник. Според специалисти това би довело до сериозни юридически проблеми. Официалните коментари на федералните власти са, че правно погледнато всеки щат може да вземе подобно решение. "Дали изборите могат да бъдат отложени или не всъщност е една юридическа черна дупка", казва Адам Уинклър, професор по право в калифорнийския университет в Лос Анджелис.
Федералният закон казва следното - изборите за президент се провеждат във вторник след първия понеделник на ноември. И още - ако в един щат не могат да определят дата, според указанията на закона, електорите трябва да посочат последващ ден, така че да спазят законовата процедура в съответния щат.
Все още е пресилено или твърде рано да се говори за евентуална отмяна на дата на изборите, но в определени части от най-силно засегнатите райони това е твърде вероятно. Губернаторите на съответните щати имат правомощия да отменят избори или да посочат алтернативни методи за дистрибутиране на бюлетините.