/ Thinkstock/Getty Images
Ограниченото време, през което хората могат да внимават, заедно с претоварването с информация в социалните медии допринасят за популярността, която получават фалшивите новини, съобщи Лайв сайънс.

Откриването на причините за популярността на фалшивите новини може да помогне на специалистите да разработят средства, които да противодействат на разпространението им. Възможно е например да бъде ограничено действието на компютърните програми (социални ботове), които автоматично генерират съобщения, наводняващи социалните медии с нискокачествена информация.

Мнозинството от българите забелязват фалшивите новини

"Откриването на социалните ботове е много трудно“, каза авторът на изследването Филипо Мензнер от факултета по информатика и компютърни науки към университета на Индиана.

Известно е, че когнитивните процеси на някои хора допринасят за разпространяване на фалшиви новини. Мнозина обръщат внимание и споделят само съобщения, в съзвучие с възгледите им. Те го правят дори и когато тази информация е фалшива.

Facebook въведе нови правила за заглавията на новини

В изследването си американските учени са разгледали други механизми. Те са разработили компютърен модел за споделяне на идеи, за да видят как индивидуалното внимание и изобилието на информация се отразява на популярността на нискокачествените срещу висококачествените мемове. Учените приели за по-качествени мемовете с по-голяма оригиналност, красиви снимки или вярно твърдение.

Резултатите показват, че вероятността да бъдат споделени е еднакъв и за нискокачествените и за висококачествените мемове, сигурно защото вниманието на потребителите не е безкрайно и хората са твърде претоварени с информация, за да разграничават между качественото и некачественото.

Facebook пуска инструмент за различаване на фалшиви новини

Затова един от начините да се помогне на хората да правят разлика между качествена и некачествена информация в социалните медии, е да бъде намалено количеството й. Това може да стане като бъде ограничено използването на постове от социални ботове.

Засичането на такива автоматични програми обаче не е лесно. Съществуващите системи не винаги са акуратни, а и цената на грешката (прекратяване на легитимен акаунт) е по-висока от пропускането на социален бот.
БТА